Тусон и Голубич са тазгодишните финалистки в Лион

Open 6ème Sens – Métropole de Lyon, полуфинал

Клара Тусон – Паула Бадоса 7-5, 6-1

Виктория Голубич – Фиона Феро 4-6, 6-0, 7-6(4)

Сензационното представяне на 18-годишната Клара Таусон на WTA 250 турнира в Лион продължи с победа над седмата в схемата Паула Бадоса. Датчанката надделя над своята опонентка за час и половина игра и по този начин се класира на финал в едва третото си участие в основната схема на WTA турнир.

Двете опонентки имаха почти еднакви показатели по отношение на спечелените на първи и втори сервис точки, като решаващи се успеха на Тусон се оказаха повечето реализирани пробиви. Датчанката спечели пет от 17-те си брейкпойнта, докато Бадоса оползотвори две от петте си възможности.

Сочената за фаворитка Бадоса спечели първия гейм, но Тусон осъществи обрат и поведе с 2-1. След това обаче датчанката пропусна два брейкпойнта и позволи на испанката да изравни. Световната №139 отново излезе напред в резултата, но в шестия гейм пропусна три поредни брейкпойнта, след което Бадоса реализира пробив за 4-3.

Тусон също записа пробив и отново излезе напред в резултата преди Бадоса да възстанови равенството при 5-5. Датчанката обаче отново поведе, а в маратонския дванадесети гейм, продължил почто 15 минути, пропусна цели пет сетпойнта преди все пак да успее да се наложи и да спечели първия сет със 7-5.

Втората част бе значително по-лесна за Тусон. Тя и Бадоса си размениха по един гейм в началото, след което тийнейджърката бе пълна господарка на корта до края на мача и триумфира със 7-5, 6-1.

Другата финалистка в надпреварата е световната №130 Виктория Голубич, която изненадващо елиминира втората поставена Фиона Феро. Швейцарката загуби първия сет, но след това осъществи впечатляващ обрат срещу представителката на домакините.

Феро поведе с 2-1 в началото на мача, но в четвъртия гейм пропусна брейкпойнт и Голубич изравни, след което швейцарката записа първия пробив в мача и направи резултата 4-2 в своя полза. След това обаче Феро се мобилизира и спечели четири поредни гейма, троимфирайки с 6-4 в първия сет.

Противно на развитието на мача Голубич изигра най-силния си сет в турнира до момента, като във втората част не даде нито един гейм на 46-ата в света и я разгроми с 6-0 за едва 25 минути, довеждайки мача до заключителна трета част.

Феро поведе с 2-0 след ранен пробив, след което увеличи аванси си на 3-1. Голубич обаче също успя да пробие сервиса на своята опонентка и възстанови равенството, след което двете спечелиха оставащите си сервис геймове и така се стигна до тайбрек.

Той започна много по-добре за Голубич, която спечели четири от първите пет разигравания, но впоследствие Феро върна интригата като намали резултата на 5-4. Швейцарката обаче демонстрира завидно хладнокръвие в решаващите мигове и спечели следващите две точки, оформяйки крайното 4-6, 6-0, 7-6(4) след два часа и половина на корта.