Азаренка сломи Таусон и продължава напред на Ролан Гарос

Ролан Гарос, втори кръг

Виктория Азаренка – Клара Таусон 7-5, 6-4

Виктория Азаренка продължи доброто си представяне на Ролан Гарос с победа над 90-ата в света Клара Таусон във втори кръг на надпреварата. Младата датчанка игра на много високо ниво и затрудни сериозно двукратната шампионка на Australian Open, но в крайна сметка опитът и класата на белорускинята ѝ помогнаха да достигне до следващата фаза.

Там нейна опонентка ще бъде победителката от мача между Мадисън Кийс и Лейла Фернандес.

Превъзходството на Азаренка бе най-сериозно по отношение на спечелените на ретур точки (35-29). Двете опонентки записаха по два аса, а Таусон направи по-малко двойни грешки (4-7), но въпреки това Азаренка имаше минимален превес при точките на сервис (41-40). Белорускинята се възползва от пет от своите 13 възможности за пробив (38%), докато в същото време Таусон реализира три от четирите си брейкпойнта (75%).

Мачът започна отлично за Азаренка, която проби сервиса на опонентката си още в първия гейм, след което затвърди брейка и увеличи аванса си на 2-0. Таусон обаче показа, че не е излязла на корта само за достойна загуба срещу двукратната „мейджър“ шампионка. Датчанката записа два поредни гейма на 15, след което осъществи пълен обрат и поведе с 3-2.

Азаренка успя да прекъсне серията на опонентката си и да възстанови равенството, но след това Таусон отново излезе напред в резултата. Датчанката продължи да тормози световната №16 с много умела комбинация от мощен форхенд и къси топки, а в добавка на това завърши седмия гейм с ас.

Белорускинята записа гейм на нула, но Таусон също не сгреши при следващото си подаване и са доближи само на гейм от спечелването на сета. Азаренка обаче отново възстанови равенството, а впоследствие спечели маратонския единадесети гейм и по този начин осъществи много важен пробив за 6-5. Бившата №1 в света не пропусна добрата възможност, която се откри пред нея, и затвърди брейка, спечелвайки първия сет със 7-5.

Азаренка проби в началото на втората част, но Таусон отговори на предизвикателството и обърна резултата, повеждайки с 2-1. Двете си размениха по още един гейм, след което Азаренка реализира нов пробив и си върна водачеството при 4-3. Таусон успя да изравни, но впоследствие огромният опит на белорускинята се оказа решаващ и тя бе много по-хладнокръвна във важните мигове, като по този начин победи със 7-5, 6-4 след малко под два часа на корта.