Азаренка беше безкомпромисна срещу Кийс

Ролан Гарос, трети кръг

Виктория Азаренка – Мадисън Кийс 6-2, 6-2

Виктория Азаренка се класира за 1/8-финалите на Ролан Гарос след категорична победа над 24-тата в света Мадисън Кийс. Белорускинята показа известни колебания в началото на първия сет, но през останалата част от мача доминираше категорично над финалистката на US Open за 2017 г. С днешния триумф Азаренка се нареди сред най-добрите 16 в турнира за пръв път от 2013 г. насам, когато игра на полуфинал.

В следващия кръг белорускинята ще се изправи срещу Анастасия Павлюченкова, която по-рано днес отстрани нейната сънародничка Арина Сабаленка.

Уинърите в мача бяха 17-6 в полза на Кийс, но в същото време американката направи 33 непредизвикани грешки срещу 12 на Азаренка. Двукратната шампионка на Australian Open имаше сериозен превес по отношение на спечелените на ретур точки (30-18) и реализира пет от 11-те си брейкбола (45%), докато нейната опонентка оползотвори една от двете възможности за пробив, до които достигна (50%).

Кийс на два пъти поведе в началото, но Азаренка не ѝ позволи да се откъсне в резултата и успяваше да възстанови равенството. В петия гейм световната №16 пропусна два поредни брейкпойнта, но въпреки това успя да реализира първия пробив в мача, който след това затвърди и увеличи преднината си на 4-2.

Кийс опита да отговори на предизвикателството и в седмия гейм отрази три поредни точки за пробив на белорускинята, но въпреки това Азаренка продължи да владее инициативата и записа нов брейк. Белорускинята запази добрия си ритъм и завърши сета с гейм на нула, надделявайки с 6-2 в първата част.

Втората ракета на Беларус продължи да доминира и в началото на втория сет на два пъти проби сервиса на Кийс, като по този начин натрупа комфортна преднина от 3-0. Американката върна интригата, като редуцира пасива си до 3-2, но след това Азаренка реализира нов пробив и се доближи само на гейм от победата.

Белорускинята спаси точка за пробив, но след това пропусна две възможности за спечелването на мача. Бившата №1 в света обаче не загуби самообладание и достигна до трети мачбол, който успя да реализира и да оформи крайното 6-2, 6-2 след 71 минути игра на „Филип Шатрие“.