Ястремска с нова победа за Украйна и полуфинал в Лион

Open 6ème Sens, четвъртфинал
Даяна Ястремска – Жасмин Паолини 6-4, 7-6(3)

Участващата с уайлд кард Даяна Ястремска стигна до полуфиналите на WTA 250 турнира в Лион след успех с 6-4, 7-6(3) над №5 в схемата Жасмин Паолини в мач, продължил час и 41 минути.

За украинката това бе първа победа от четири мача срещу италианката, срещу която загуби три пъти през 2021-а.

За Ястремска това е и първи полуфинал в WTA тура от Хамбург през юли миналата година. Този успех идва броени дни, след като тя и семейството ѝ прекараха две нощи в подземен паркинг в Одеса преди Даяна и по-малката ѝ сестра Ивана да избягат от войната през Румъния и да стигнат до Франция.

През цялата седмица украинката е бурно подкрепяна от публиката в Лион, която и днес ѝ помогна да донесе още една победа за себе си и родината. „Усещам толкова много подкрепа от всички. В трудните моменти чувам и усещам подкрепата на хората, които ме подкрепят, така че това е още една победа за Украйна.“

Тя все пак не бе доволна от играта си. „Днес губех концентрация през цялото време. Бях ядосана, защото правех лесни грешки. Опитвах да покажа добро ниво, но постоянно правех грешки, не знам защо.“

Бившата №21 реализира 22 уинъра спрямо 21 непредизвикани грешки. И в двата сета тя пробиваше първа, след което допускаше съперничката да се върне в резултата. Във втория сет при 4-2 Ястремска загуби три последователни гейма и бе на две точки от загубата в сета. При 6-5 пък сервирайки за мача допусна пробив на 0.

Във всички тези ситуации обаче Ястремска успяваше отново да намери най-добрата си игра, а в тайбрека на втория сет бекхендът ѝ работеше страхотно.

На полуфинал тя ще срещне Сорана Кърстя или Ана Бондар, а победа ще означава първи финал за нея от Аделаида 2020 насам.