Обзор на ден №2 на ATP Cup

Ден №2 на ATP Cup ни предложи нови вълнуващи мачове, а на сцената излязоха и световните №1 и №2 Рафаел Надал и Новак Джокович. И двамата срещнаха съпротива от сериозни противници, но успяха да изведат страните си до победа.

Андерсън бе трудно препятствие, но Джокович поведе Сърбия към победа

Djokovic

Новак Джокович срещна изключително голяма съпротива от бившия №5 Кевин Андерсън, но успя да преодолее южноафриканеца и да поведе Сърбия към първа победа на ATP Cup. Световният №2 се наложи над първата ракета на съперника със 7-6(5) 7-6(6) и надгради над успеха на Душан Лайович срещу Лойд Харис по-рано днес, като направи резултата в серията от група A 2-0.

Последният двубой на Кевин Андерсън бе през юли на Уимбълдън, а след това контузията в коляното провали плановете му да играе до края на 2019. През миналия сезон той участва само в 15 мача, записвайки 11 победи.

Липсата на игрова практика не бе проблем за южноафриканеца, който, макар да не спечели, се представи на много солидно ниво.

По-късно Виктор Троицки и Никола Цачич направиха резултата класически с успех над Равен Клаасен и Руан Роелофсе – 6-3 6-2.

Надал и Испания започнаха годината с победа на ATP Cup

Nadal

Отборът на Испания започна победоносно първото издание на ATP Cup. Рафаел Надал донесе победата на шампионите от Купа „Дейвис“ срещу Грузия в серията от група B, след като надигра първата ракета на съперниците Николоз Басилашвили. 19-кратният шампион от Големия шлем изпусна аванс от 5-2 във втората част, но все пак успя да затвори срещата с 6-3 7-5.

По този начин световният №1 започна годината с успех и довърши започнатото от Роберто Баутиста Агут, който по-рано през деня. Световният №9 не даде нито гейм на втория най-добър тенисист на грузинците Александре Метревели и така испанците спечелиха с 2-0.

Грузинците не успяха да запишат и точка в сблъсъка, след като Фелисиано Лопес и Пабло Кареньо Буста довършиха започнатото – 6-3 6-3 срещу Александре Бакши и Георге Цивадзе.

Чорич надигра Тийм, а Хърватия надделя над Австрия

Coric

Може би изненадата на деня.

Доминик Тийм не успя да намери пътя към победата срещу Борна Чорич, отстъпи с 6-7(4) 6-2 3-6 и по този начин подпечата загубата на страната си в първия ѝ двубой от надпреварата.

Хърватия пък започна участието си  на ATP Cup с победа. Чорич надгради над успеха на Марин Чилич срещу Денис Новак, за да затвори серията от група E при резултат 2-0 победи.

Впоследствие Иван Додиг и Никола Мектич оформиха крайния резултат след 7-6(4) 6-2 над Оливър Марах и Юрген Мелцер.

Монфис и Пер донесоха победата на Франция срещу Чили

Monfils

Опитът победи младостта в сблъсъка между Франция и Чили от Група А на ATP Cup. Гаел Монфис и Беноа Пер донесоха необходимите две победи на страната си, за да гарантират перфектен старт в новата надпревара. В срещата на двйки Маю и Роже-Васлен загубиха от Гарин и Яри с 5-7 2-6.

Във втория дуел на сингъл Монфис се наложи с 6-3 7-5 над Кристиан Гарин. Победителят се справи за 80 минути, като в първия сет реализира един брейк, а във втория навакса пробив пасив.

„Прекрасно е. Имах силни моменти през втората част. Предсезонната ми подготовка вървеше добре, но трябваше за кратко да я прекъсна, защото имах лека контузия. След това се върнах дори още по-силен“, каза Монфис.

Япония не остави шансове на Уругвай на ATP Cup

Nishioka

Япония постигна две категорични победи над Уругвай с Група В на ATP Cup в Пърт. В двата си двубоя на сингъл представителите на японците отпуснаха общо пет гейма в сетовете, които изигираха, а на двойки Матсуи/МакЛахлан победиха Бехар/Куевас със 7-6(5) 6-4 и затвориха серията при 3-0.

Йошихито Нишиока победи Пабло Куевас с 6-0 6-1 за 55 минути. Световният №73 реализира общо пет пробива срещу намиращия се 28 позиции по-напред в ранглистата съперник и остана стабилен по отношение на всички показатели в играта си.

В първата среща Го Соеда се наложи над Мартин Киевас с 6-1 6-3 за малко над час и 10 минути на корта. Световният №121 направи два брейка в първия сет и един във втория, като не се изправи пред нито една точка за пробив в целия мач и спокойно триумфира.

Междувременно героите от победата на България над Великобритания в първия ден на турнира дадоха нови интервюта

Лазаров: В началото исках да не ставам за срам, но поуката е никога да не се предаваш

Alexandar Lazarov

Героят на първия ден на ATP Cup несъмнено се казва Александър Лазаров. Световният №517 на сингъл и №477 на двойки излезе заедно с Григор Димитров в решаваща битка срещу Великобритания в серията от група С на ATP Cup в Сидни и никой не очакваше големи неща от българския тандем. Въпреки това, с основната роля на третата ни ракета, нашият тим надигра опитния тандем Джо Солзбъри/Джейми Мъри, отразявайки два мачбола.

„Опитах да бъда колкото се може по-спокоен, защото знаех, че ако им дам много шансове, те ще ги използват. Просто бях фокусиран върху това да ударя топката, независимо какво ще се случи след това от другата страна. Просто исках да играя добри волета и ако направят точка, нека я направят.“

„Тези момчета са на топ ниво, а Джейми дори е печелил титли от Големия шлем. Гледал съм тези хора по телевизията, а да играя срещу тях е просто невероятно, какво остава пък да ги победя. Ще приема това като резултат от усърдната работа, която съм полагал. Тя се отплаща“, сподели третата ни ракета.

Григор Димитров: Имахме късмет, но работихме усърдно, за да стигнем до него

grigor dimitrov atp bulgaria

Има ли шанс българите от отбора, участващ на ATP Cup, да забравят това, което им се случи в Ken Rosewall Arena в първия ден от надпреварата – а именно сензационна победа над Великобритания?

„Няма шанс. Просто им казах: „Момчета, това лесно може да се превърне в исторически момент за нас. Нека го направим и да го запомним“ – това сподели Григор Димитров пред atpcup.com, след като той и Александър Лазаров надиграха Джейми Мъри и Джо Солзбъри в решаващата битка на двойки, при която серията приключи с 2-1 в полза на нашия състав.

„Ето затова сме тук. Затова играем. Мисля, че тази надпревара бе страхотен старт за нас, невероятно начало на годината, започнахме по страхотен начин. Но всичко, което искам да кажа е, че съм наистина горд с момчетата“.