Александър Зверев оцеля в петсетова драма и се класира за третия кръг на Ролан Гарос

Roland Garros, втори кръг

Александър Зверев – Пиер-Юг Ербер 2-6, 6-4, 7-6(5), 4-6, 6-4

Александър Зверев намери място в третия кръг на Ролан Гарос след като надделя в драматичен петсетов мач срещу представителя на домакините Пиер-Юг Ербер. Противно на очакванията, мачът започна много по-силно за французина, който поведе с 3-0 срещу финалиста от US Open.

Зверев отговори с гейм на нула, след което Ербер отново поведе с три гейма, преди германецът да намали на 4-2 след дълъг шести гейм, в който Ербер пропусна две точки за пробив. След това обаче французинът беше безгрешен до края на сета и спечели необходимите му два гейма, приключвайки сета при категоричното 6-2 в своя полза.

Вторият сет също започна значително по-силно за считания за аутсайдер Ербер, който успя да натрупа преднина от 4-1 срещу световния №7. При тази много тежка за него ситуация германецът внезапно се събуди от летаргията, в която бе изпаднал, и направи зрелищен обрат, като спечели пет поредни гейма и изравни сетовете след 6-4, като в десетия гейм му бе нужна само една възможност за спечелването на сета.

Alexander-Zverev

В третия сет Зверев показа пословичната германска непримиримост, като Ербер на цели шест пъти повеждаше в геймовете, но Саша винаги успяваше да изравни. Така се стигна до тайбрек, в който Ербер стигна до ранен пробив и поведе с 4-1, преди Зверев да върне интригата с две поредни точки. Французинът направи резултата 5-3, но Зверев внезапно се развихри и успя да обърне резултата, спечелвайки тайбрека със 7-5.

Четвъртият сет започна с гейм за Зверев, но след това Ербер отново показа безупречен тенис и направи много силна серия, след която му позволи да поведе уверено с 4-1. Зверев прекъсна устрема на своя опонент, след което върна интригата с гейм на нула, след който резултатът стана 4-3. Ербер обаче запази самообладание и не се преучпи под натиска на германеца, като това му позволи да се наложи с 6-4 и да докара мача до пети сет.

Заключителната част от мача започна със сериозно надмощие на Зверев, който показа най-добрата си игра и поведе с 3-0. Германецът вече се виждаше победител, но Ербер показа невероятен характер и също записа пробив, след който резултатът бе изравнен.

Зверев се вдигна от тежкия нокдаун, като в следващите два гейма даде само две точки на своя опонент и направи огромна крачка към спечелването на мача, повеждайки с 5-3. Ербер не се предаде и намали резултата, но след това опитът и класата на Зверев се оказаха решаващи и германецът приключи срещата още с първия си мачбол, оформяйки крайното 6-4 в сета.

Така след изтощителна 4-часова битка Александър Зверев си осигури място в трети кръг, където ще се изправи срещу Марко Чекинато.