Зверев надви Циципас в зрелищен сблъсък и достигна до финала

Western & Southern Open, полуфинал

Александър Зверев – Стефанос Циципас 6-4, 3-6, 7-6(4)

Александър Зверев се класира за финала на Мастърс турнира в Синсинати за пръв път в кариерата си след успех в три сета на Стефанос Циципас. Очакванията на зрителите за зрелищен и интригуващ двубой се оправдаха напълно, като и двамата опоненти показаха много качествен тенис, но в крайна сметка германецът бе този, койт напусна корта като победител, макар да изоставаше с 1-4 в заключителния сет.

Опонент на Зверев в мача за титлата ще бъде Андрей Рубльов, който елиминира считания за основен фаворит в надпреварата Даниил Медведев.

Германецът записа 15 аса срещу 10 на Циципас, но въпреки това световният №3 спечели повече точки на сервис (68-60). Зверев обаче бе по-резултатен на ретур (45-37), като в хода на мача и двамата реализираха по четири пробива, а общият брой отбелязани точки бе напълно идентичен (по 105).

Циципас на два пъти поведе в началото, но Зверев не му позволи да натрупа преднина и неизменно успяваше да възстанови равенството. Тенденцията бе на път да се запази, но в петия гейм гръцкият тенисист допусна обрат от 40-15 и опонентът му реализира първия пробив в мача, а впоследствие олимпийският шампион затвърди брейка и увеличи преднината си на 4-2.

Този момент се оказа ключов за изхода от първата част, тъй като до края на сета Зверев нито веднъж не позволи на опонента си да стигне до брейкпойнт и по този начин се наложи с 6-4.

Силната серия на германеца продължи и във втория сет и той поведе с 2-0 след ранен пробив. Изглеждаше, че Зверев не е далеч от победата, но Циципас имаше други планове. Финалистът от Ролан Гарос предприе много по-офанзивен подход и изигра най-силния си период в мача, като реализира два поредни пробива и направи резултата 5-2 в своя полза. Зверев прекъсна серията му с гейм на нула, но преднината на гърка вече бе твърде сериозна и той спечели втория сет с 6-3.

Зверев спечели откриващия гейм в заключителния сет, след като спаси точка за пробив , но след това началото на втората част се повтори и Циципас отново осъществи два последователни брейка, повеждайки с 4-1. Германецът върна интригата като редуцира пасива си до 4-3, но световният №3 си върна инициативата и се доближи само на гейм от финала.

Изправен пред поражение, Зверев започна да рискува доста повече при атаките си и тази тактика се отплати. Първата ракета на Германия даде само четири точки на опонента си в следващите три гейма, осъществявайки обрат за 6-5. Циципас обаче спечели маратонския дванадесети гейм и доведе сета до тайбрек.

Той започна равностойно, като Зверев на три пъти поведе, но неговият опонент успяваше да отговори на предизвиактелството. Впоследствие обаче олимпийският шампион вдигна значително темпото и стигна до три поредни мачбола. Първият бе спасен от Циципас, но след това Зверев успя да оползотвори втората си възможност, триумфирайки с 6-4, 3-6, 7-6(4) след 2 часа и 43 минути на корта.