Зверев си тръгна от Синсинати с 11-а поредна победа и пети Мастърс трофей

Western & Southern Open, финал

Александър Зверев – Андрей Рубльов 6-2, 6-3

Александър Зверев спечели титлата на тазгодишното издание на Мастърс турнира в Синсинати след убедителна победа над Андрей Рубльов във финалния сблъсък. Световният №5 доминираше категорично над втората ракета на Русия и вдигна трофея, след като до тази година нямаше победа в надпреварата в Охайо. По този начин германецът спечели втората си Мастърс титла от началото на сезона и общо пета в кариерата си, като в същото време удължи серията си от поредни победи на 11.

Рубльов регистрира повече асове (11-6) и по-малко двойни грешки от Зверев (0-4), но въпреки това германецът бе по-резултатен на сервис (31-28), като в същото време имаше огромно превъзходство по отношение на спечелените на ретур точки (27-8). Зверев се възползва от пет от своите десет възможности за пробив (50%), докато неговият опонент реализира единствения брейкпойнт, до който достигна.

Зверев започна мача с много повече самочувствие, като сервисът и атаките му от бекхенд носеха сериозни проблеми на опонента му. Германецът записа два последователни пробива, като в същото време спечели първите си две подавания на нула, успявайки да натрупа комфортна преднина от 4-0. Рубльов прекъсна серията на олимпийския шампион и редуцира пасива си, но световният №5 отговори с нов сервис гейм на нула.

В следващите два гейма Зверев показа известна загуба на концентрация, като позволи на руснака да намали резултата, след което пропусна сетпойнт. В крайна сметка обаче шампионът от турнира в Мадрид успя да преоткрие верния ритъм и спечели убедително откриващия сет с 6-2.

Зверев продължи да доминира и в началото на втория сет, като в първите два гейма даде само една точка на Рубльов. Втората ракета на Русия намали изоставането си, но германецът бързо си върна инициативата и възстанови разликата от два гейма при 3-1. Зверев пропусна два брейкпойнта, но въпреки това отново успя да пробие сервиса на Рубльов, след което затвърди брейка с гейм на нула, правейки резултата 5-1 в своя полза.

Изправен пред поражение, Рубльов започна да рискува максимално на сервис. Тактиката на световния №7 даде резултат и той спечели на нула следващото си подаване. Възходът на руснака продължи и той осъществи пробив за 5-3, след като в осмия гейм направи обрат от 15-30, а в последното разиграване Зверев допусна двойна грешка. Германецът обаче спря устрема на опонента си точно навреме и реализира решаващ брейк, след който триумфира с 6-2, 6-3 след точно един час игра.