Зверев отново не загуби сет и е на 1/4-финал

Australian Open, 1/8-финал

Александър Зверев – Душан Лайович 6-4, 7-6(5), 6-3

Световният №7 Александър Зверев се класира за 1/4-финалите на Откритото първенство на Австралия след трисетов успех над Душан Лайович. Германецът отново се представи на много високо ниво и записа трети пореден мач без загубен сет.

В следващата фаза Зверев ще се изправи срещу победителя от мача между Новак Джокович и Милош Раонич.

Най-силното оръжие на Зверев в днешния мач беше сервисът, като германецът отбеляза 15 аса срещу само един на Лайович. Освен това миналогодишният полуфиналист в турнира имаше предимство при спечелените на първи сервис точки (76%:61%) и реализира повече пробиви (4-2).

Зверев на два пъти стигна до брейкпойнт още в първия гейм, но не успя да вземе преднина и Лайович спечели гейма, след което на свой ред проби сервиса на германеца и поведе с 2-0. Той обаче успя да върне пробива и възстанови равенството при 2-2. Лайович отново поведе, но Зверев записа нов пробив и направи резултата 5-3 в своя полза. В деветия гейм Лайович спаси сетпойнт и намали изоставането си, но световният №7 не позволи на сърбина да стигне до пробив и триумфира с 6-4 в първия сет.

Вторият сет бе най-равностойният в мача, като и двамата опоненти спечелиха първите си пет сервис гейма. Зверев пръв стигна до пробив и поведе с 6-5, но Лайович върна жеста и така се стигна до тайбрек. В него Зверев поведе с 5-2 и изглеждаше съвсем близо до спечелването на сета, но неговия опонент върна интригата като реализира две поредни точки. Германецът обаче прекъсна серията му и стигна до два поредни сетбола при 6-4. Лайович спаси първия, но при втората си възможност Зверев не допусна грешка и се наложи със 7-6(5) във втората част.

Двамата опоненти записаха по един гейм на нула в началото на третия сет, след което Зверев изигра един от най-силните си периоди в мача и направи огромна крачка към победата, повеждайки убедително с 4-1. Германецът имаше шанс окончателно да убие интригата, но в шестия гейм пропусна три точки за пробив и позволи на Лайович да намали изоставането си.

Сърбинът обаче не успя да застраши водачеството на Зверев и в крайна сметка той триумфира с 6-4, 7-6(5), 6-3 след два часа и половина на корта.