Андрей Рубльов и Денис Шаповалов се класираха за 1/4-финалите в Санкт Петербург

St. Petersburg Open (Санкт Петербург), 1/8-финал

Иля Ивашка – Денис Шаповалов 1-6, 4-6

Юго Умбер – Андрей Рубльов 6-4, 4-6, 5-7

Денис Шаповалов се класира за 1/4-финалите на турнира от веригата ATP 500 в Санкт Петербург след победа в два сета над Иля Ивашка. Мачът започна много добре за 141-вия в света, който стигна до три поредни точки за пробив в първия гейм. Шаповалов обаче сътвори истински подвиг като отрази и трите, след което спаси още две точки за спечелването на гейма на своя опонент, преди в крайна сметка да успее да се наложи и да вземе преднина в сета.

Ивашка възстанови равенството след силен втори гейм, но това бе последният позитивен момент за него до края на сета. Шаповалов доминираше категорично и спечели пет поредни гейма, приключвайки сета при резултат 6-1 в своя полза след 32 минути игра.

Канадецът продължи да играе значително по-добре от опонента си и в началото на втория сет, повеждайки с 2-0 след ранен пробив. Това се оказа повратният момент в сета, тъй като от този момент нататък мачът вървеше гейм за гейм и Шаповалов не позволи на опонента си да застраши водачеството му. Канадецът пирключи срещата с гейм на нула, като по този начин оформи крайното 6-1, 6-4 след 67 минути на корта.

Така в следващата фаза ще видим много интригуващ сблъсък между Денис Шаповалов и Стан Вавринка, който снощи елиминира представителя на домакините Евгени Донской.

shapovalov

Втората ракета на Русия Андрей Рубльов също намери място в следващата фаза, побеждавайки в три сета Юго Умбер. Изненадващо за мнозина, французинът беше играчът, който владееше инициативата в първия сет. Умбер на четири пъти повеждаше в геймовете, но Рубльов неизменно успяваше да изравни и не му позволяваше да стигне до пробив.

Това все пак се случи при резултат 4-4, когато Умбер изигра два много силни гейма. Световният №38 пропусна първия от двата поредни сетбола, които се откриха пред него, но при втория си опит не допусна грешка и така успя да спечели оспорвания първи сет с 6-4.

Във втория сет Рубльов излезе като преобразен на корта и демонстрира най-добрата си игра, като това му позволи да натрупа комфортна преднина от 4-0. Сетът изглеждаше решен, но за ужас на местните фенове Умбер върна интригата, като също реализира пробив и намали резултата до 4-3.

Рубльов обаче реагира перфектно като спечели осмия гейм на нула. Умбер отново намали пасива си, но в десетия гейм руснакът стигна до три поредни точки за спечелването на сета, като реализира втората и триумфира с 6-4.

Третият сет се разви по сценарий, аналогичен на първия – Умбер на няколко пъти повеждаше, но Рубльов винаги успяваше да отговори на предизвикателството на французина и да изравни. По този начин резултатът достигна 5-4, като тогава дойде големият момент за Рубльов. Руснакът стигна до решаващ пробив, като в следващите три гейма даде само една точка на своя опонент и така спечели оспорвания сблъсък, продължил малко повече от два часа.

Следващият опонент на Рубльов ще бъде 75-ият в света Камерън Нори, който вчера елиминира Миомир Кецманович.