Нова сензация в Монте Карло: Рубльов отстрани Надал

Rolex Monte-Carlo Masters, четвъртфинал

Андрей Рубльов – Рафаел Надал 6-2, 4-6, 6-2

11-кратният шампион в Монте Карло Рафаел Надал е аут от турнира. За едва втори път в кариерата си испанецът не достига до полуфинал след загуба с 2-6, 6-4, 2-6 от изигралия изключителен мач Андрей Рубльов.

Напук на всички залози и очаквания за нова безпроблемна победа на Матадора, руснакът демонстрира, че вече е трайнo сред най-добрите в играта и записа най-ценната победа в досегашната си кариера.

За случилото се на корт „Рение III“ виновен до голяма степен е и самият Надал, който изигра един от най-слабите мачове на клей в цялата си кариера, правейки необичайно много непредизвикани грешки – 36 спрямо само 25 уинъра. В същото време бекхендът му се оказа много уязвим на размените по диагонала и съперникът успяваше да доминира с форхенда си и отличното движение по корта. Рубльов имаше огромни предимство в кратките разигравания и още по-изненадващо – в най-дългите над 9 удара.

Началният удар за Надал бе на необичайно ниско ниво, като той завърши с едва 56% спечелени точки на първи сервис и 42% на втори. Рубльов често поемаше контрол с ретурите си, играеше изключително мощно и дълбоко с плоските си удари, което водеше до допълнително предимство при студеното време в Княжеството.

„Не знам какво е да си най-добрият играч на клей и да си под такова напрежение винаги. Той е легенда. Лесно е да играеш, когато никой не очаква да спечелиш“, коментира скромно след победата Рубльов, за когото следва полуфинал срещу Каспър Рууд, победил с 6-4, 6-3 Фабио Фонини.

Въпреки лошия си ден, Надал успя да се пребори за спечелването на втория сет, но и това не доведе до положителна развръзка в мача. За него това е първа трисетова загуба в Монте Карло в цялата му кариера, a Рубльов е едва четвъртият, който го побеждава в Княжеството, след Джокович, Давид Ферер и Фабио Фонини.

Още самото начало на мача ни подсказа, че това няма да бъде стандартен мач за Рафа на клей. Той загуби откриващия гейм на собствен сервис и, въпреки че върна пробива с брейк на 0 за 2-2, то това се оказа и последният му гейм в целия сет.

Сервисът на 11-кратния шампион в турнира изобщо не функционираше, като в рамките на три сервис гейма и половина той направи 5 двойни грешки. Второто му подаване беше лесно атакувано от мощния руснак и всичко това доведе до нови два пробива на сметката на световния №8, който при 5-2 отрази брейкбол и реализира първата си възможност за затваряне на сета, в който Матадора направи 13 непредизвикани грешки.

Втората част започна по начина, по който и първата – с пробив за руснака, който в този момент можеше да се похвали, че е спечелил четири от петте сервис гейма на съперника си.

Испанецът бе на ръба, но както може да се очаква, не се предаде. След1-3 испанецът спаси общо четири брейкбола в следващите си два сервис гейма, а между тях и самият той пропусна четири възможности.

Стигна се до осмия гейм, в който двойна грешка на Рубльов доведе до възможност за изравняване, която Надал реализира след лошо излизане към мрежата на съперника си.

След гейм на 15, бившият №1 в света за първи път в мача излезе напред в резултата, а нов лош гейм от руснака доведе до 6-4 и изравняване на резултата.

И, ако в този момент изглеждаше, че най-вероятно Надал ще поеме контрола върху мача, то реалността бе много по-различна. Рубльов продължи да играе тениса, който му носи успех, докато проблемите на Надал продължиха. Трети сет – трети случай, в който частта започна с пробив за руснака. Рафа се пребори за рибрейк, но загуби следващите си два сервис гейма, въпреки високия процент на вкаран първи сервис. При 5-1 Надал взе подаването си, но Рубльов не трепна – сервирайки за мача той реализира още първия си мачбол, за да запише втора изненада в Монте Карло, след като ден по-рано Дан Еванс отстрани Новак Джокович.

Така турнирът в Монте Карло ще има нов шампион. В единия полуфинал в Княжеството един срещу друг ще се изправят Еванс и Стефанос Циципас, а в другия – Рубльов и Рууд.