Рубльов сломи Баутиста Агут в зрелищна битка

Rolex Monte-Carlo Masters, 1/8-финал

Андрей Рубльов – Роберто Баутиста Агут 7-6(2), 5-7, 6-3

Андрей Рубльов се класира за 1/4-финалите на Мастърс турнира в Монте Карло, след като надделя над Роберто Баутиста Агут в един от най-атрактивните мачове от началото на турнира. Двамата опоненти показаха най-доброто от себе си, но в крайна сметка руснакът бе този, който заслужи мястото си сред най-добрите осем в надпреварата.

В следващата фаза световният №8 ще се изправи срещу друг испанец – Рафаел Надал, който днес записа убедителен успех над Григор Димитров.

Рубльов бе значително по-ефективен на сервис, като записа повече асове (7-3) и не направи нито една двойна грешка, докато Баутиста Агут допусна четири. Двамата опоненти реализираха по шест пробива и спечелиха напълно еднакъв брой точки на сервис (61-61), но втората ракета на Русия имаше съвсем лек превес при тези на ретур (48-46).

Баутиста Агут започна много по-силно мача, като неговата динамична и разнообразна игра изненада неприятно Рубльов и втората ракета на Испания успя сравнително лесно да натрупа солиден аванс от 3-0. След това двамата си размениха по един гейм, а при 4-1 испанецът стигна до брейкпойнт, който обаче пропусна и Рубльов намали изоставането си. В следващите минути руснакъ продължи да играе по-добре и първо проби в седмия гейм, след което възстанови равенството при 4-4.

Световният №8 можеше да осъществи пълен обрат, но пропусна два поредни брейкпойнта и Баутиста Агут си върна водачеството. Това обаче не обезвери Рубльов, който отново изравни, след което записа нов пробив и поведе с 6-5. Неговият опонент върна жеста и така се стигна до тайбрек. В него втората ракета на Русия бързо уби интригата, като поведе с 4-0, след което стигна до пет поредни сетбола при 6-1. Баутиста Агут спаси първия, но преднината на Рубльов бе твърде голяма и в крайна сметка той надделя със 7-6(2).

Испанецът бързо преодоля разочарованието от загубения сет и във втората част поведе с 2-0 след ранен пробив. Рубльов намали резултата, но веднага след това Баутиста Агут проби отново и направи резултата 4-1 в своя полза. Руснакът обаче осъществи зрелищен обрат, като на два пъти проби сервиса на своя опонент и спечели четири поредни гейма, повеждайки по този начин с 5-4 и се доближи само на един гейм от победата.

Баутиста Агут обаче отговори по чудесен начин, като в следващите два гейма даде само една точка на шестия поставен, а впоследствие стигна до три поредни сетпойнта. Рубльов отрази първите два, но третият опит се оказа щастлив за испанеца и той изравни резултата в мача, печелейки втория сет с със 7-5.

В началото на заключителния сет обаче вече бе видно, че опитният испанец все по-трудно издържаше физически на темпото, налагано от значително по-младия му противник. Рубльов започна сета с гейм на нула, след което успя да пробие сервиса на Баутиста Агут. Руснакът продължи да доминира и спечели и второто си подаване, като първата почивка в сета дойде при резултат 3-0 в полза на родения в Москва тенисист.

Баутиста Агут отказа да се предаде без битка и върна интригата в сета, като проби за 3-2. Рубльов обаче реализира нов брейк в шестия гейм, след което отрази точка за пробив на опонента си и поведе с 5-2. Баутиста Агут успя да спечели следващото си подаване, макар да допусна изравняване от 40-15, но след това Рубльов записа гейм на нула, с който оформи крайното 7-6(2), 5-7, 6-3 след 2 часа и 46 минути на корта.

В последния мач от деня Каспър Рууд победи Пабло Кареньо Буста със 7-6(4), 5-7, 7-5 и също намери място на 1/4-финалите. Младият норвежец сътвори истински подвиг в заключителния сет, като спаси два мачбола и осъществи обрат от 2-5, елиминирайки световния №12 след почти три часа игра. Следващият противник на Рууд ще бъде настоящият шампион на турнира Фабио Фонини.