Чудото на клей за Еванс продължава – обърна Гофен за място в топ 4

Rolex Monte-Carlo Masters, четвъртфинал

Даниел Еванс – Давид Гофен 5-7, 6-3, 6-4

Невероятната и неочаквана серия на Даниел Еванс в Монте Карло продължава. Ракета №1 на Великобритания вече е на полуфинал в Княжеството след обрат 5-7, 6-3, 6-4 над Давид Гофен при едва първия си четвъртфинал на турнир от категория Мастърс 1000.

Ден, след като сензационно победи Новак Джокович, Еванс продължи да преоткрива играта си на най-неудобната си настилка и успя да се наложи в много равностойния мач срещу белгиеца, който на свой ред ден по-рано бе отстранил Александър Зверев.

Двубоят в ранния петъчен следобед продължи 2 часа и 41 минути, в които двамата ни предложиха много приятен за наблюдаване тенис и мач, в който всеки един от тях заслужаваше победата.

Много ниската ефективност при реализирането на шансове за пробив като че ли бе фатална за 11-ия в схемата, който реализира общо 2 пробива от 17 възможности. И докато пропуснатите му шансове в първата част не бяха фатални, то в решителния трети сет Гофен имаше цели 7 възможности, от които не се възползва, за да се стигне до решителен брейк в полза на Еванс в най-важния момент. „Играх добре. Концентрацията не беше на ниво в първия сет, вчерашният мач нямаше да има смисъл, ако не се бях справил добре днес. Чувствам се добре“, коментира след двубоя победителят, за когото предстои полуфинал срещу Стефанос Циципас.

В хода на мача Еванс реализира 15 уинъра спрямо 35 на съперника, който играеше по-агресивно, но това водеше и до повече грешки – 47 за белгиеца и 29 за британеца, който бе далеч по-ефективен при реализирането на пробиви с 4 от 9.

Така неговата неочаквана седмица продължава. Преди турнира в Монте Карло Еванс имаше едва 4 победи на ниво АТР на клей, като последната беше преди 4 години – в Барселона през 2017. Само за няколко дни в Княжеството той има още четири, като тази над Гофен идва след успехите му над финалиста от 2019 Душан Лайович, шампиона от Маями Хуберт Хуркач и световния №1 Новак Джокович.

Двубоят започна с пробив в полза на Еванс още в първия гейм. Постепенно Гофен намери ритъма си и в следващите минути пропусна общо четири брейкбола преди високото му ниво най-сетне да пречупи съперника със серия от 4 поредни гейма – от 3-5 до 7-5.

Във втория сет британецът заигра доста по-успешно на първи сервис на съперника си, което доведе до много повече проблеми за Гофен, който допусна пробив за 1-2, а след това спаси брейкбол за нов в петия гейм. Самият белгиец имаше своите шансове в следващия гейм, но не се възползва, а сетът завърши с нов пробив за Еванс.

В началото на третия сет дебютантът на това ниво на Мастърс турнир се измъкна от 0-40 в собственото си подаване. Гофен също имаше своя труден гейм, в който след два брейкбола и четири равенства изравни за 3-3.

Решаващият момент дойде в деветия гейм при 4-4. В него Гофен на четири пъти се доближаваше на точка от пробива, но така и не можа да стигне до успеха. Очевидно изнервен от развитието, белгиецът направи прекалено много непредизвикани грешки в следващия гейм. При 30-40 Еванс имаше мачбол, а форхендът в аут на бившия №7 в света значеше победа за съперника му.