Повишеното ниво на Мъри не бе достатъчно за успех срещу Рубльов

ABN AMRO World Tennis Tournament, първи кръг
Андрей Рубльов – Анди Мъри 7-5, 6-2

Андрей Рубльов вече е на четвъртфинал в Ротердам, след като в мач от втория кръг победи Анди Мъри със 7-5, 6-2.

Бившият №1 в света демонстрира повишено ниво и даде поводи за оптимизъм на своите фенове, но това не бе достатъчно, за да стигне до успеха срещу №8 в световната ранглиста.

В големи периоди от мача, особено през първия сет, трикратният шампион от Големия шлем бе напълно равностоен на руснака, който през 2021 продължава да играе много впечатляващо.

Мъри не успя да реагира след загубения първия сет и в хода на мача физическото състояние и умората водеха до улесняване на задачата на руснака.

Още преди мача шотландецът похвали съперника си и обяви, че той ще е сред най-добрите в следващите години. В същото интервю Мъри каза, че не смята да прекратява кариерата си, тъй като се чувства готов да се бори за големи успехи. Особено първия сет ясно демонстрира, че това е така.

Мъри действаше добре от основната линия, а и защитата му бе на високо ниво. В петия гейм той отрази шанса за пробив, в деветия направи същото с ас по правата на брейкбол. При 5-5 обаче последва много слаб сервис гейм, в който Мъри направи две двойки грешки и секунди по-късно вече бе счупил ракетата си от ярост. В следващия гейм той имаше шансове за рибрейк, но не ги използва и Рубльов взе сета.

Втората част премина много по-леко за №8 в света, който проби на два пъти и така стигна до място на четвъртфиналите, където ще срещне Давид Гофен или Жереми Шарди.

В топ 8 вече е и Кей Нишикори, победил с 6-3, 2-6, 7-5 Алекс де Минор. Японецът очаква в следващата фаза Душан Лайович или Борна Чорич.

В мач от първи кръг Алехандро Давидович Фокина победи сънародника си и №5 в схемата Роберто Баутиста Агут с 6-2, 7-6(3), за да оформи мач срещу Мартон Фучович.