Рубльов пропусна три мачбола, но надделя над Шарди

ABN AMRO World Tennis Tournament, 1/4-финал

Андрей Рубльов – Жереми Шарди 7-6(2), 6-7(2), 6-4

Световният №8 Андрей Рубльов се класира за полуфиналите на турнира в Ротердам след драматична победа над квалификанта Жереми Шарди. Французинът, който в предходния кръг отстрани шестия в схемата Давид Гофен, не бе далеч от нова престижна победа, но Рубльов не допусна изненада и намери място сред най-добрите четирима в надпреварата.

В битка за място на финала втората ракета на Русия ще се изправи срещу друг представител на Топ 10 – Стефанос Циципас.

Рубльов бе значително по-прецизен на сервис, като в хода на мача записа повече асове (15-9) и не направи нито една двойна грешка, докато тези на Шарди бяха седем. Руснакът имаше превъзходство и при спечелените на първи сервис точки (56-48), а в същото време и пред двамата се откриха по осем възможности за пробив, като Рубльов реализира един повече от опитния французин (5-4).

Поставеният под №4 в схемата Рубльов успя да пробие сервиса на опонента си още в първия гейм, но Шарди върна жеста и възстанови равенството. До края на сета никой от тях двамата не успя отново да стигне до пробив, като в дванадесетия гейм французинът пропусна сетпойнт и позволи на Рубльов да възстанови равенството при 6-6, като по този начин се стигна до тайбрек.

Той започна много добре за руснака, който поведе с 3-0, но Шарди върна интригата като намали на 3-2. Рубльов обаче показа класата си в най-подходящия момент и реализира четири безответни точки, спечелвайки сета със 7-6(2).

Втората част започна вихрено за Шарди, който успя да натрупа аванс от 3-0 пред значително по-младия си опонент. Рубльов проби за 3-2, но французинът прекъсна устрема му като спечели шестия гейм.

Световният №64 изглеждаше близо до победата, но неговият опонент си върна контрола върху мача като осъществи пробив и реализира пълен обрат за 5-4. Шарди изравни резултата, но Рубльов отново взе преднина, а в дванадесетия гейм достигна до два поредни мачпойнта. Руснакът обаче не реализира нито един от тях и за втори път в мача се стигна до тайбрек.

Рубльов поведе с 2-0, но след това Шарди направи изумителна серия и спечели седем поредни точки, триумфирайки във втория сет със 7-6(2).

Втората ракета на Русия обаче не бе разколебан от негативното за него развитие и в заключителния сет показа най-добрата си игра. Рубльов на два пъти проби сервиса на Шарди и направи огромна крачка към победата като натрупа комфортен аванс от 4-0.

Французинът обаче бе решен да се бори докрай и реализира пробив, след който намали резултата на 4-3. Рубльов спечели осмия гейм, но Шарди се наложи на нула в деветия и отново редуцира пасива си. При 5-4 руският тенисист стигна до мачпойнт, но отново не успя да го реализира, след което му се наложи да спасява точка за пробив на Шарди. Рубльов обаче избегна опасността, след което оползотвори четвъртата си възможност за спечелването на мача и надделя със 7-6(2), 6-7(2), 6-4 след 2 часа и 40 минути игра.