Рубльов е на първия си Мастърс полуфинал след успех над Корда

Miami Open, 1/4-финал

Себастиан Корда – Андрей Рубльов 5-7, 6-7(7)

Андрей Рубльов се класира на първия си полуфинал на ниво Мастърс след трудна победа над 87-мия в ранглистата Себастиан Корда на турнира в Маями. Руснакът допусна изравняване от 5-2 и във втория сет, а в тайбрека изоставаше с 3-5, но въпреки това успя да задържи контрола върху играта. Така световният №8 запази една доста полжителна за него тенденция и вече е триумфирал в 73 от последните 75 мача, в които е спечелил откриващия сет. С днешния успех Рубльов стана и първият играч, записал 20 победи от началото на сезона

В битка за място на финала той ще се изправи срещу Хуберт Хуркач, който отстрани Стефанос Циципас.

Поставеният под №4 в схемата руснак бе малко по-ефективен на сервис, като записа повече асове (5-4) и направи по-малко двойни грешки от Корда (0-2). Младият американец беше безупречен при възможностите си за пробив (2/2) и имаше леко предимство при спечелените на сервис точки (47-44). За сметка на това обаче Рубльов имаше превес при тези на ретур (32-22) и осъществи един пробив повече, макар и от седем опита.

Рубльов спечели откриващия гейм, след което имаше възможност да удвои преднината си, но пропусна брейкпойнт и Корда възстанови равенството. Руснакът поведе още два пъти в резултата, но Корда успяваше да поддържа темпото и да изравни. Рубльов взе преднина за четвърти път, след което успя да реализира първия пробив в мача и да поведе с 5-3.

Сетът изглеждаше решен, но Корда успя да възстанови равенството след като записа два поредни гейма на нула и проби за 5-5. Световният №8 обаче прекъсна серията му и си върна водачеството, след което стигна до три поредни сетбола. Американецът спаси първите два, но третият опит се оказа щастлив за Рубльов и той се наложи със 7-5 в първия сет.

Втората част започна доста равностойно, като в първите пет гейма и двамата спечелиха своите подавания и така резултатът стана 3-2 в полза на Рубльов. Подобно на първия сет руснакът отново успя да пробие пръв, след което увеличи преднината си на 5-2.

Изправен пред поражение, Корда започна да рискува повече при атаките си и този подход даде резултат. Американецът редуцира пасива си като спечели осмия гейм, след което проби за 5-4. Възходът на Корда продължи и той успя да възстанови равенството преди Рубльов да прекрати устрема му с гейм на нула и да си върне водачеството при 6-5. Представителят на домакините обаче отново изравни и така се стигна до тайбрек.

Той започна по-добре за Корда, който поведе с 2-0 след ранен пробив, след което задържа разликата от две точки до 5-3. След това обаче Рубльов вдигна темпото и заигра значително по-добре, в резултат на което осъществи пълен обрат, реализирайки три безответни точки за 6-5 и стигна до възможност за спечелването на мача. Тя обаче бе отразена от Корда, а малко след това руснакът пропусна още един мачпойнт. Рубльов обаче продължи да атакува и пред него се откри трета възможност да приключи сблъсъка, която той успя да оползотвори и оформи крайното 7-5, 7-6(7) в своя полза след 1 час и 39 минути на корта.

„Можех да спечеля по-лесно втория сет, но това е тенисът, понякога се случват такива неща. Може би в следавщия мач ще загубя втория сет, а след това и третия. Днес успях да спечеля и съм мнгоо щастлив. Себастиан е наистина страхотен играч, много е талантлив. Ударите му са чудесни и има необходимото самочувствие, за да ги използва. В повечето случай му се получава и затова е страхотен. Сервисът му е силен, излиза добре при мрежата, интелигентен е и играе агресивно. Винаги се опитва да атакува и да владее инициативата. Затова победи толкова много играчи“ каза Рубльов в интервюто след мача.

Той коментира и следващият си опонент в надпреварата. „Знам колко е трудно срещу Хуркач. Той ме победи миналата година. Може би има малко напрежение върху мен, защото аз съм единственият останал играч от Топ 10 и всички ме считат за фаворит. Само че, както казах, загубих от Хуркач, загубий и от Роберто Баутиста Агут преди две седмици. Яник Синер също победи много играчи. Ситуацията е такава, че всеки от нас има реални шансове да спечели турнира“ завърши втората ракета на Русия.