Рубльов имаше проблеми, но спечели първата си победа в Мадрид

Рубльов имаше проблеми, но спечели първата си победа  в Мадрид

Mutua Madrid Open, втори кръг

Андрей Рубльов – Томи Пол 6-7(5) 6-3, 6-4

Андрей Рубльов се класира за 1/8-финалите на Мастърс турнира в Мадрид след победа над световния №58 Томи Пол. Руснакът се оказа в трудна ситуация, след като допусна обрат от 5-1 в тайбрека на първия сет, но световният №7 показа класата си и успя да сломи съпротивата на опонента си и записа своята първа победа в надпреварата.

В следващия кръг негов противник ще бъде някой измежду Джон Иснър, Роберто Баутиста Агут и Марко Чекинато.

Пол бе по-убедителен на сервис, като записа повече асове (7-3) и по-малко двойни грешки (2-4). За сметка на това обаче, Рубльов бе по-резултатен както на сервис (66-59), така и на ретур (45-41) и оползотвори пет от десетте си възможности за пробив (50%), докато Пол реализира три от осемте си брейкпойнта (38%).

Противно на очакванията, американският тенисист пое инициативата и на два пъти поведе в началото на мача. Рубльов обаче не само, че не му позволи да натрупа преднина, но и реализира първия пробив в мача, осъществявайки обрат от 1-2 до 4-2.

Руснакът имаше възможност да увеличи аванса си, но в седмия гейм пропусна точка за пробив и позволи на Пол да върне интригата в сета. Тази грешка струваше скъпо на световния №7, тъй като неговият опонент реализира пробив на нула и възстанови равенството при 4-4. Впоследствие Рубльов и Пол си размениха по два пробива, като по този начин се стигна до тайбрек.

Втората ракета на Русия поведе с 5-1 и изглеждаше, че ще успее да спечели откриващия сет. Пол обаче осъществи изумителен обрат, като направи серия от шест поредни спечелени точки, и триумфира със 7-6(5) в първата част.

Вторият сет започна много равностойно, като и двамата опоненти спечелиха първите си три подавания. При резултат 3-2 Рубльов стигна до брейкпойнт, но не успя да се възползва от открилата се пред него възможност и Пол изравни резултата. В следващия гейм обаче ролите бяха разменени и американецът пропусна точка за пробив, позволявайки на шестия в схемата да си върне водачеството.

Този успех доведе до импулс в играта на Рубльов и той стигна до три поредни брейкпойнта. Пол спаси първите два, но при третия си опит руснакът реализира много важен пробив и направи резултата 5-3 в своя полза. Световният №7 приключи по много добър начин сета, спечлвайки следващия си сервис гейм на 15, и по този начин се наложи с 6-3, довеждайки мача до трети сет.

Заключителната част също бе много оспорвана, като в първите осем гейма никой от двамата не успя да реализира пробив. Пол може да съжалява доста повече за това, тъй като пропусна два поредни брейкпойнта при резултат 2-1, както и още един при 4-3. Рубльов търпеливо изчакваше своя миг и го дочака в деветия гейм, когато реализира първата открила се пред него точка за пробив от началото на сета и поведе с 5-4. Това се оказа повратният момент в сета, тъй като руснакът отново спечели подаването си и триумфира с 6-7(5), 6-3, 6-4 след 2 часа и 21 минути на корта.