Рубльов пропусна три мачбола, но стартира с победа в Рим

Internazionali BNL d’Italia, втори кръг

Андрей Рубльов – Ян-Ленард Щруф 6-7(7), 6-1, 6-4

Андрей Рубльов започна участието си на турнира в Рим с трисетов успех над световния №41 Ян-Ленард Щруф. Руснакът загуби първия сет, след като пропиля солидна преднина в тайбрека, но в останалата част от мача не остави съмнение в превъзходството си и записа най-доброто си класиране в турнира до момента.

На 1/8-финалите той ще се изправи срещу победителя от мача между Роберто Баутиста Агут и Кристиан Гарин.

Мачът бе истински празник за любителите на асовете, тъй като бяха регистрирани цели 23 (12-11 за Рубльов). При точките за пробив обаче нещата бяха доста по-едностранни. Рубльов реализира три от шестте си брейкпойнта (50%), докато Щруф не успя да се възползва от нито една от седемте си възможности.

Откриващият сет бе напълно равностоен, като и двамата опоненти бяха безгрешни при своите подавания и никой от тях не позволи на опонента си да реализира пробив. В десетия гейм Щруф имаше две възможности да спечели сета, но Рубльов избегна опасността. Така се стигна до тайбрек, който започна много по-добре за руснака и той поведе с 4-1. Щруф успя да изравни резултата, но световният №7 стигна до два поредни сетпойнта при 6-4.

Германецът обаче отново възстанови равенството, след което самият той имаше сетбол при 7-6. Той бе отразен от Рубльов, но малко след това Щруф стигна до нова възможност, която успя да оползотвори и да спечели първия сет със 7-6(7).

Излгеждаше, че тенденцията ще се запази и във втората част, тъй като и двамата опоненти спечелиха първите си подавания. След това обаче Рубльов показа класата си и наложи непосилно за германеца темпо, като до края на сета не му даде повече геймове и надделя категорично с 6-1.

В началото на заключителния сет втората ракета на Русия пропусна две точки за пробив и позволи на Щруф да поведе, но след това бързо си върна контрола върху играта и осъществи обрат за 3-1. В хода на сета Щруф намали изоставането си на 5-4, а в маратонския десети гейм на три пъти стигна до брейкпойнт.

Германецът не успя да реализира нито един от тях, но в същото време отрази три мачбола на Рубльов. В крайна сметка обаче руснакът успя да оползотвори четвъртата възможност за спечелването на мача, която се откри пред него, и триумфира с 6-7(7), 6-1, 6-4 след 2 часа и 19 минути игра.