Барти започна трудно, но не допусна изненада в първия си мач в Рим

Internazionali BNL d’Italia, втори кръг

Ашли Барти – Ярослава Шведова 6-4, 6-1

Ашли Барти започна участието си на WTA 1000 турнира в Рим с двусетов успех над Ярослава Шведова. В първия сет австралийката изпита неочаквани затруднения срещу намиращата се на 665-то място в ранглистата казахстанка, но успя да обърне развоя на играта и не позволи на опонентката си да поднесе сензация.

На 1/8-финалите Барти ще се изправи срещу победителката от мача между Каролин Гарсия и Вероника Кудерметова.

Всички седем аса в мача бяха дело на Барти, като освен това австралийката бе по-резултатна както на сервис (38-26), така и на ретур (31-24). И двете имаха по шест възможности за пробив, като реализираните брейкпойнти бяха 5-2 в полза на Барти.

Противно на очакванията, мачът започна много по-добре за Шведова. Казахстанката осъществи ранен пробив и поведе с 2-0, а впоследствие успя да съхрани преднината от два гейма до 4-2. Изправена пред съвсем реалната възможност да загуби първия сет, Барти започна да играе значително по-агресивно. Тактиката на австралийката даде резултат и тя успя да изравни резултата, печелейки два поредни гейма на 15. Световната №1 продължи да доминира и стигна до пълен обрат, след което записа решаващ пробив и така спечели първия сет с 6-4.

За разлика от първия сет, Барти пое контрола върху играта още от началото на втората част. Австралийката поведе в резултата, след като отрази брейкпойнта на своята опонентка, а впоследствие проби за 2-0. Шведова успя да намали резултата, но Барти отговори с нов брейк, който затвърди, като спечели подаването си на нула и по този начин натрупа комфортен аванс от 4-1. Шампионката на Ролан Гарос за 2019 г. запази добрия си ритъм и в следващите два гейма даде само три точки на опонентката си, оформяйки крайното 6-4, 6-1, след 1 час и 19 минути на корта.