Фонини продължава защитата на титлата, Гофен победи Зверев

Rolex Monte-Carlo Masters, 1/8-финал

Фабио Фонини – Филип Краинович 6-2, 7-6(1)

Давид Гофен – Александър Зверев 6-4, 7-6(7)

Фабио Фонини направи още една крачка към защитата на титлата на Мастърс турнира в Монте Карло след победа в два сета над световния №37 Филип Краинович. Италианецът изоставаше с 2-5 във втората част, но показа шампионски характер и все още няма загубен сет от началото на турнира.

В битка за място на полуфиналите Фонини ще се изправи срещу Каспър Рууд.

Най-силният компонент в играта на италианеца днес бяха спечелените на ретур точки, където той превъзхождаше значително Краинович (29-16). Сърбинът реализира единствената точка за пробив, която се откри пред него, но Фонини стигна до осем брейкпойнта, от които оползотвори три (38%).

Краинович спечели откриващия гейм, но след това Дон Фабио напълно пое контрола върху събитията на корта. Втората ракета на Италия доминираше напълно и в следващите пет гейма даде само три точки на своя опонент, като по този начин поведе с 5-1 и на практика реши сета. Краинович обаче бе решен да се бори докрай и намали изоставането си, след което спаси два поредни сетбола на своя опонент. Световният №18 обаче не позволи на сърбина да продължи да се надява на обрат и реализира третата си възможност за спечелването на сета, приключвайки първата част при резултат 6-2.

Изглеждаше, че Фонини ще стигне до успеха без особени трудности, но след почивката Краинович се завърна като преобразен на корта. Сърбинът спечели подаването си и реализира пробив, а в третия гейм отрази цели четири брейкпойнта на своя опонент и по този начин поведе уверено с 3-0. Фонини опита да отговори на предизвикателството, но Краинович успя да задържи разликата от три гейма до 5-2.

Въпреки трудната за него ситуация италианецът не бе готов да отстъпи и вдигна значително темпото. Това изненада неприятно Краинович и шампионът в турнира направи серия от три поредни спечелени гейма, с която възстнови равенството при 5-5. Сърбинът отново поведе, но италианският тенисист не му позволи да реализира решаващ пробив и така се стигна до тайбрек. Краинович взе преднина, но след това Фонини реализира седем безответни точки и триумфира с 6-2, 7-6(1) след час и половина игра.

В друг интригуващ сблъсък от днешния ден Давид Гофен елиминира петия в схемата Александър Зверев. Белгиецът изигра нов силен мач в надпреварата и заслужено стигна до победата, като това бе негов втори пореден мач без загубен сет.

На 1/4-финалите Гофен ще се изправи срещу Даниел Еванс, който поднесе сензацията на турнира като елиминира Новак Джокович.

Зверев записа повече асове (5-4) и бе по-резултатен на ретур (27-21), докато Гофен имаше предимство при спечелените на сервис точки (55-50). Белгиецът реализира една от четирите си точки за пробив (25%), докато Зверев имаше доста лош ден в това отношение и не успя да оползотвори нито един от шестте брейкпойнта, до които достигна.

Зверев на два пъти поведе в началото, а в четвъртия гейм имаше възможност да осъществи първия пробив в мача. Германецът обаче пропусна два брейкпойнта и позволи на Гофен да изравни за 2-2. В следващия гейм ролите бяха разменени и белгиецът бе този, който пропусна две точки за пробив и загуби гейма, но след това отново спечели подаването си и така резултатът стана 3-3.

Гофен все пак успя да обърне резултата като реализира единствения пробив в мача, след което затвърди брейка и поведе с 5-3. Белгиецът стигна до сетбола, но той бе спасен от Зверев и световният №6 намали изоставането си. Финалистът от US Open можеше да възстанови равенството, но в десетия гейм пропиля нова възможност за пробив. Тази грешка му струваше скъпо, тъй като няколко минути по-късно Гофен оползотвори втория си сетпойнт и спечели първата част с 6-4.

Вторият сет бе напълно равностоен, като и двамата опоненти спечелиха всичките си подавания. Единствените възможности за пробив се откриха пред Зверев, който обаче пропусна три брейкпойнта в шестия гейм. В тайбрека Гофен бе този, който пръв успя да натрупа преднина, повеждайки с 4-1. Първата ракета на Германия намали резултата, но световният №15 бързо си върна инициативата и стигна до четири поредни мачбола при 6-2. Зверев обаче осъществи истински подвиг, като спаси и четирите, след което обърна резултата и имаше възможност да спечели сета.

Германецът обаче се поддаде на напрежението и не успя да се възпозлва от отличната възможност, а след това Гофен реализира двете поредни точки, които му бяха необходими, и оформи крайното 6-4, 7-6(7) след малко под два часа на корта.