Беретини обърна Оже-Алиасим в зрелищна битка в Бостън

Laver Cup

Матео Беретини – Феликс Оже-Алиасим 6-7(3), 7-5, 10-8

Матео Беретини донесе втора победа на Европа на тазгодишното издание на Laver Cup. Първата ракета на Италия надделя над Феликс Оже-Алиасим в зрелищен двубой, продължил почти три часа в TD Garden в Бостън. И двамата опоненти представиха превъзходен тенис, но в крайна сметка Беретини показа повече хладнокръвие в ключовите моменти и удвои преднината на отбора на Европа, след като малко по-рано Каспър Рууд победи Райли Опелка.

Оже-Алиасим беше по-агресивен на начален удар и записа повече асове (9-7), но в същото време броят на двойните му грешки също бе по-висок (6-2). Беретини оползотвори само две от шестте си възможности за пробив (33%), но това се оказа напълно достатъчно, тъй като неговият опонент реализира едва един от своите 13 брейкпойнта (8%).

Двубоят започна с двойна грешка за Оже-Алиасим, но въпреки това канадецът спечели подаването си и излезе напред в резултата. Беретини обаче отговори с гейм на нула, след което равенството се запази при 2-2. Италианецът можеше да осъществи обрат, но в петия гейм пропусна две поредни точки за пробив и Оже-Алиасим си върна водачеството.

Шестият гейм, продължил почти 14 минути, бе истинско зрелище. Двамата опоненти демонстрираха много динамична и разнообразна игра, като комбинираха умела игра при мрежата с мощни атаки от основната линия. Оже-Алиасим на два пъти стигна до брейкпойнт, но Беретини успя да избегне опасността. Втората ракета на Канада обаче продължи да поставя под напрежение представителя на Европа и реализира първия пробив в мача, след което затвърди брейка и увеличи преднината си на 5-2.

Сетът изглеждаше решен, но Беретини намали резултата, след което спаси два сетбола и проби за 5-4. Италианецът продължи да играе много силно и възстанови равенството, но Оже-Алиасим прекъсна серията му и отново се доближи на гейм от спечелването на първата част. Канадецът бе много близо до целта, но пропусна цели пет сетпойнта и това позволи на Беретини да доведе сета до тайбрек.

В него Оже-Алиасим поведе с 2-0, след което задържа разликата от две точки при 4-2. Беретини намали резултата, но роденият в Монреал тенисист реализира три безответни точки и по този начин надделя със 7-6(3) в откриващия сет.

Беретини спечели сервис гейма си в началото на втората част, но след това пропиля две последователни възможности за пробив и позволи на Оже-Алиасим да изравни. В следващия гейм обаче ролите се оказаха разменени и канадецът бе този, който пропусна два брейкпойнта и така финалистът от Уимбълдън си върна водачеството. Оже-Алиасим обаче отново не позволи на опонента си да натрупа преднина и възстанови равенството при 2-2.

И двамата опоненти демонстрираха много качествен начален удар и в следващите седем гейма никой от тях не успя да пробие. При 5-5 Оже-Алиасим на два пъти стигна до брейкпойнт, но Беретини успя да намери изход от трудната ситуация и отново взе преднина. Канадският тенисист не бе далеч от ново изравняване, но при 30-30 Беретини пласира две много добри атаки, които не оставиха шансове на полуфиналиста от US Open и световният номер 7 записа решаващ пробив, чрез който се наложи със 7-5 във втората част.

Тайбрекът бе много интригуващ, като двамата на няколко пъти си размениха водачеството и така се стигна до 5-5. Оже-Алиасим отново взе инициативата и направи резултата 7-5 в своя полза, но това не отчая Беретини. Напротив – италианецът заигра много по-агресивно и осъществи пълен обрат, спечелвайки три поредни точки.

Втората ракета на Канада пласира много прецизна атака от форхенд, с която изравни при 8-8, но веднага след това Беретини стигна до мачбол. Последва поредното дълго разиграване, което приключи с безпощаден бекхенд уинър на Беретини и по този начин италианецът триумфира с 6-7(3), 7-5, 10-8 след малко под три часа игра.