Каспър Рууд даде преднина на Европа на Laver Cup

Laver Cup

Каспър Рууд – Райли Опелка 6-3, 7-6(4)

Laver Cup 2021 започна с успех за носителите на титлата от Европа. Каспър Рууд победи Райли Опелка и по този начин даде преднина на отбора на Стария континент след първия двубой за тази вечер. Норвежецът бе сериозно затруднен от сервиса на опонента си във втория сет, но намери начин да противодейства на представителя на домакините и триумфира в дебютния си мач в турнира.

В останалите два мача на сингъл, които ще се изиграят тази вечер, Матео Беретини ще се изправи срещу Феликс Оже-Алиасим, а Андрей Рубльов ще излезе срещу Диего Шварцман.

Опелка записа повече асове (9-4), които допринесоха за лекия му превес по отношение на спечелените на сервис точки (50-48), но за сметка на това Рууд бе доста по-резултатен на ретур (27-14). Норвежецът реализира две от петте си точки за пробив (40%), докато Опелка не се възползва от нито една от трите възможности, които се откриха пред него.

Мачът започна с гейм на нула за Опелка, но Рууд бързо възстанови равенството, след което осъществи първия пробив в двубоя и поведе с 3-1. В хода на сета американецът редуцира пасива си до 4-3 и имаше възможност да изравни, но в осмия гейм пропусна точка за пробив и Рууд възстанови разликата от два гейма. Норвежецът стигна до три поредни сетбола, като първият от тях бе спасен от Опелка, но при следващия си опит световният номер 10 бе значително по-прецизен и взе преднина в мача след 6-3.

Вторият сет започна с гейм на нула за Рууд, но след това представителят на Европа пропусна два шанса за ранен пробив и Опелка изравни. До края на сета никой от двамата не успя да пробие, като при 3-3 Опелка пропиля два поредни брейкпойнта.

Така се стигна до тайбрек, който започна много по-добре за Рууд. Норвежецът демонстрира чудесна игра при мрежата, с която изненада много неприятно опонента си и успя да натрупа аванс от 4-1. Сервисът на Опелка обаче му помогна да върне интригата и американецът намали изоставането си на 4-3.

Рууд запази хладнокръвие и отговори с уинър, който не остави шансове на опонента му, след което Опелка допусна непредизвикана грешка, която предостави три мачбола на норвежеца. Полуфиналистът от Мастърса в Рим спаси първия, но след това опитът му за къса топка се оказа неуспешен и по този начин Каспър Рууд триумфира с 6-3, 7-6(4) след 1 час и 48 минути на корта в TD Garden.