Медведев и Рубльов изведоха Русия до финала на ATP Cup

ATP Cup, полуфинал

Андрей Рубльов – Ян-ленард Щруф 3-6, 6-1, 6-2

Даниил Медведев – Александър Зверев 3-6, 6-3, 7-5

Русия се класира за финала на тазгодишното издание на ATP Cup след победа с 2-0 над тима на Германия. Звездите на „Сборная“ Даниил Медведев и Андрей Рубльов записаха победи в мачовете си на сингъл и по този начин обзесмислиха сблъсъка на двойки.

В мача за титлата руснаците ще се изправят срещу тима на Италия, който елиминира миналогодишния финалист Испания след успех с 2-0.

Рубльов даде преднина на Русия след победа в три сета над Ян-Ленард Щруф. В хода на мача и двамата записаха по 11 аса, но световният №8 допусна по-малко двойни грешки (3-5). Рубльов имаше предимство при спечелените както на първи (84%:76%), така и на втори сервис точки (43%:25%). Освен това руснакът реализира и повече точки за пробив (5-2), което също бе много важен фактор за неговия успех.

Началото на мача бе оспорвано, като в първите пет гейма и двамата опоненти спечелиха своите подавания и така се стигна до резултат 3-2 в полза на Рубльов. След това обаче Щруф вдигна значително темпото, като това му позволи на два пъти да пробие сервиса на руснака и да спечели следващите четири гейма, триумфирайки с 6-3 в първия сет.

Това обаче изобщо не обезвери световния №8 и той започна вихрено втория сет, натрупвайки комфортна преднина от 4-0. Шруф намали пасива си, но веднага след това Рубльов възстанови разликата от четири гейма, а в седмия стигна до сетпойнт. Той бе спасен от германеца, който на свой ред получи възможност да спечели гейма. Втората ракета на Русия обаче не позволи това да се случи и стигна до втори сетбол, който успя да реализира и така изравни резултата в мача след 6-1.

Рубльов продължи да доминира категорично и в първите три гейма на заключителния сет даде само четири точки на своя опонент. Двамата си размениха по още два гейма за 5-2, а в осмия четвъртфиналистът от Ролан Гарос стигна до три поредни точки за спечелването на мача. Щруф отрази първите две, но третият опит се оказа щастлив за Рубльов и той оформи крайното 3-6, 6-1, 6-2 в своя полза, осигурявайки преднина на Русия в сблъсъка за място на финала.

В най-очаквания мач от днешната програма на турнира Даниил Медведев се наложи в три сета над Александър Зверев. Световният №4 реализира повече асове (12-7), но и направи повече двойни грешки (13-9). Важна роля за успеха на Медведев имаше лекото му превъзходство по отношение на спечелените на първи сервис точки (82%:74%). И двамата опоненти имаха огромни проблеми при оползотовяването на възможностите си за пробив. Медведев и Зверев имаха по 11 брейкпойнта, но успяха да реализират съответно три и два от тях.

Мачът започна по чудесен начин за Зверев, който успя да поведе с 3-0 след ранен пробив. Медведев опита да промени развоя на сета, но световният №7 не позволи на опонента си да застраши водачеството му и спечели уверено първата част с 6-3.

Медведев поведе във втория сет след като спаси две поредни точки за пробив в откриващия гейм, но Зверев не му позволи да натрупа преднина и изравни резултата. Руснакът излезе напред в резултата за втори път, но в четвъртия гейм пропусна два брейкпойнта и това позволи на Зверев отноов да възстанови равенството при 2-2.

Германецът осъществи пълен обрат след като в петия гейм проби сервиса на своя опонент, но Медведев върна жеста, след което също направи обрат и поведе с 4-3. След седмия гейм Зверев поиска медициснко прекъсване заради контузия в кръста и се прибра в съблекалнята, където престоя около 10 минути.

При завръщането си на корта финалистът от US Open продължаваше да не се движи нормално и личеше, че изпитва сериозна болка, но въпреки това продължи участието си в мача. Медведев обаче продължи да владее инициативата и спечели следващите два гейма, като по този начин триумфира с 6-3 в сета.

Изненадващо предвид контузията на Зверев, закллючителният сет бе най-равностойният в мача. Двамата опоненти бяха безупречни при сервис геймовете си и никой от двамата не успяваше да достигне до пробив, като по този начин резултатът достигна до 5-5. В единадесетият гейм Медведев най-после успя да реализира брейк и така доближи Русия само на гейм от първи финал в турнира.

Зверев стигна до две поредни точки за пробив, но и двете бяха отразени от първата ракета на Русия. Малко след това обаче Медведев пропусна две възможности за приключването на мача. В следващите минути Медведев пропусна още един мачпойнт, докато Зверев пропиля още три шанса за пробив. В крайна сметка световният №4 стигна до още една възможност за спечелването на мача, която успя да реализира и оформи крайното 3-6, 6-3, 7-5 след два часа и половина на корта.

Така в неделния мач за трофея на ATP Cup ще видим сблъсък между отборите на Италия и Русия.