Зверев разби мечтите на Надал за шеста титла в Мадрид

Mutua Madrid Open, 1/4-финал

Рафаел Надал – Александър Зверев 4-6, 4-6

Александър Зверев се класира за полуфиналите на Мастърс турнира в Мадрид след двусетов успех над големия фаворит Рафаел Надал. Германецът изигра един от най-силните си мачове от началото на сезона и записа първа победа срещу световния №2 на клей.

След днешния триумф Саша вече е триумфирал над всички представители на „Голямата тройка“ на любимите им настилки – Надал на клей (Мадрид 2021), Джокович на хард (Финалите на ATP през 2018) и Федерер на трева (Хале 2016). Световният №6 е в серия от три поредни победи срещу Надал, след като преди това го победи на полуфиналите на миналогодишния Мастърс в Париж, както и в груповата фаза на Финалите на ATP през 2019 г.

На полуфиналите Зверев ще се изправи срещу Доминик Тийм в повторение на мача за титлата на миналогодишния US Open.

Зверев бе по-агресивен на сервис и записа повече асове от Надал (4-0), но в същото време направи и повече двойни грешки (5-3). Испанецът имаше съвсем леко предимство по отношение на спечелените на сервис точки (38-37), но за сметка на това световният №6 бе значително по-резултатен на ретур (28-18). Надал реализира една от двете си точки за пробив, докато Зверев оползотвори три от шестте брейкпойнта, които се откриха пред него.

Надал на два пъти поведе в началото, но Зверев не му позволи да натрупа преднина и също спечели първите си две подавания. Испанецът обаче излезе напред в резултата за трети път, след което успя да реализира първи пробив в мача и да поведе с 4-2.

Зверев редуцира пасива си, но в седмия гейм Надал стигна до нов брейкпойнт. Ситуацията обаче предизвика полемики. Германецът изпълни втори сервис, след което Матадора изпрати ретура си извън пределите на игрището. След края на разиграването обаче Надал претендираше, че при началния удар на неговия опонент топката е била аут и поиска видео повторение.

Зверев не бе никак доволен и изрази възмущението си пред съдията на стола. „Прави го само защото неговата топка беше аут, а не защото мисли, че моят сервис не е бил добър. Мислиш ли, че ако атаката му беше успешна, щеше да оспорва?“ – попита германецът, на което реферът отвърна „Няма как да знам това. Не е моя работа да преценявам подобни неща“. В крайна сметка повторението показа, че претенциите на Надал са основателни и сервисът на Зверев действително е бил аут.

Световният №2 обаче не успя да реализира брейкпойнта, а впоследствие Зверев спечели гейма и възстанови равенството в сета при 4-4. Силната серия на германеца продължи и той осъществи нов пробив, с който обърна резултата, а впоследствие спечели подаването си и по този начин триумфира с 6-4 в първия сет.

Надал отново взе преднина в началото на втората част, но неговият опонент бързо изравни резултата. Зверев можеше да осъществи пълен обрат, но в третия гейм пропусна точка за пробив и първата почивка в сета дойде при резултата 2-1 за испанеца.

След това обаче Зверев се завърна като преобразен на корта и напълно пое контрола върху играта. Германецът отново започна да показва агресивния и динамичен тенис, който му донесе успех в предходния сет, и първо изравни резултата, след което записа два поредни гейма на 15 и по този начин поведе с 4-2.

Шампионът в турнира за 2018 г. можеше да направи преднината си оше по-убедителна, но пропусна два поредни брейкпойнта и позволи на Надал да редуцита пасива си. В последвалия осми гейм обаче сервисът на Зверев отново създаде сериозни проблеми на „Краля на клея“ и това помогна на германеца да поведе с 5-3, доближавайки се само на гейм от победата.

Надал обаче отказа да се предаде и спечели следващото си подаване, намалявайки изоставането си на 5-4. Зверев обаче не позволи на Матадора да продължи да се надява на обрат и отново беше безкомпромисен в своя сервис гейм, като по този начин стигна до победата с 6-4, 6-4 след 1 час 47 минути на централния корт „Маноло Сантана“.