Медведев оцеля срещу Чилич и достигна до осминафиналите

Уимбълдън, трети кръг

Марин Чилич – Даниил Медведев 7-6(3), 6-3, 3-6, 3-6, 2-6

Даниил Медведев достигна до осминафиналите на Уимбълдън за пръв път в кариерата си, след като триумфира над Марин Чилич в един от най-интригуващите мачове в турнира до момента. Световният №2 изоставаше с 0-2 сета и бе на път да напусне Шампионата много по-рано от очакваното, но успя да осъществи запомнящ се обрат срещу шампиона на US Open за 2014 г.

Опонент на руснака в следващата фаза ще бъде Хуберт Хуркач, който по-рано днес победи Александър Бублик.

Двамата опоненти записаха общо 27 аса в хода на двубоя (16-11 за Медведев). Чилич пласира повече уинъри (48-38), но в същото време направи над два пъти повече непредизвикани грешки от втория в схемата (68-31). Хърватинът реализира пет от осемте си брейкпойнта (63%), но това не бе достатъчно, тъй като Медведев оползотвори осем от 15-те си възможности за пробив (53%).

В първите пет гейма и двамата опоненти спечелиха своите подавания и по този начин резултатът стана 3-2 в полза на Чилич. Хърватинът осъществи първия пробив в мача и увеличи преднината си, но веднага след това Медведев запази интригата като също записа брейк за 4-3.

Чилич можеше да възстанови разликата от два гейма, но пропусна два брейкпойнта и това позволи на неговия опонент да възстанови равенството. До края на сета никой от двамата не успя да стигне до нова възможност за пробив и така се стигна до тайбрек.

Той започна много по-добре за шампиона на US Open за 2014 г., който успя да натрупа аванс от 4-1. Медведев бе решен да се бори докрай и редуцира пасива си до 4-3, но след това Чилич за втори път в гейма направи серия от три поредни спечелени точки, надделявайки със 7-6(3) в откриващия сет.

Медведев взе преднина в началото на втората част, но Чилич бързо си върна инициативата и спечели два поредни гейма на нула, след което увеличи преднината си на 3-1. В хода на сета вторият в схемата намали резултата до 4-3, но не успя да застраши по-сериозно водачеството на опонента си. Чилич заигра много по-агресивно и в следващите два гейма даде само една точка на руснака, като по този начин се наложи с 6-3 и удвои преднината си в мача.

Хърватинът поведе с 2-1 в третия сет и изглеждаше, че победата му не е далеч. Медведев обаче се мобилизира и изигра най-силния си период в мача до момента, като на два пъти проби сервиса на своя опонент и поведе с 5-2. Чилич записа брейк в осмия гейм, но след това Медведев навакса пасив от 0-40 и върна пробива, спечелвайки сета с 6-3.

Руснакът запази добрия си ритъм и в началото на четвъртата част реализира ранен пробив, след който поведе с 3-0. Чилич опита да намали изоставането си, но Медведев успя да съхрани разликата от три гейма и се наложи с 6-3, довеждайки мача до решаващ пети сет.

Той премина изцяло под диктовката на световния №2, който сравнително лесно успя да реализира три пробива и да поведе с 5-0. Медведев стигна до три поредни мачбола, но всички те бяха спасени от Чилич, който прекъсна серията на руснака и намали изоставането си. Хърватинът продължи да се бори и затвърди пробива си, но преднината на Медведев вече бе твърде сериозна и скоро след това той оформи крайното 6-7(3), 306, 6-3, 6-2 ,6-2 след 3 часа и 40 минути на корта.