Зверев стигна до седми пореден осминафинал на Големия шлем

Уимбълдън, трети кръг

Александър Зверев – Тейлър Фриц 6-7(3), 6-4, 6-3, 7-6(4)

Александър Зверев се класира за втората седмица на Уимбълдън след победа в четири сета над световния №40 Тейлър Фриц. Германецът загуби първия сет, но въпреки това намери сили за обрат и не позволи на опонента си да поднесе сензация. По този начин Зверев се класира на осминафинал на „мейджър“ турнир за седми пореден път. Последният случай, в който той не успя да достигне до тази фаза, бе именно на Уимбълдън, след като през 2019 г. загуби от Иржи Весели в първи кръг.

Следващият опонент на световния №6 ще бъде Феликс Оже-Алиасим, който по-рано днес отстрани Ник Кирьос.

В хода на мача Зверев записа повече уинъри (45-38) и по-малко непредизвикани грешки (25-34) от своя опонент. Първата ракета на Германия реализира три от деветте си точки за пробив (33%), но това се оказа напълно достатъчно, тъй като Фриц достигна до два брейкпойнта, от които оползотвори един (50%).

Зверев пропусна два поредни брейкпойнта в началото и позволи на Фриц да поведе, но след това също спечели първото си подаване и изравни резултата. Открилите се пред германеца възможности за пробив се оказаха единствените в сета и така се стигна до тайбрек.

В него Зверев поведе с 2-1, но Фриц осъществи обрат и направи резултата 4-2 в своя полза. Германецът намали изоставането си, но след това световният №40 отново спечели три безответни точки и по този начин надделя със 7-6(3) в първия сет.

Двамата отново не сгрешиха при първите си подавания в началото на следващия сет, след което Зверев спечели два поредни гейма на нула и поведе с 3-1. Фриц обаче върна пробива и изравни, а впоследствие паритетът се запази при 4-4. Световният №6 отново излезе напред в резултата, но този път неговият опонент не успя да отговори на предизвикателството и Зверев реализира решаващ пробив, след който надделя с 6-4 във втората част.

Третият сет започна равностойно, като финалистът от US Open на три пъти поведе в резултата, но Фриц неизменно успяваше да изравни. Впоследствие обаче Зверев вдигна значително темпото и направи серия от три поредни спечелени гейма, като така спечели третата част с 6-3 и обърна резултата в сблъсъка.

Подобно на първия сет, в четвъртия нито един от двамата опоненти не успя да осъществи пробив. И трите брейкпойнта в сета се откриха пред Зверев – един при резултат 1-1 и още два при 2-2, но германецът не успя да се възползва от шансовете си. В последвалия тайбрек Саша поведе с 3-1, но в хода на гейма Фриц успя да възстанови равенството и така се стигна до 4-4. В този момент обаче опитът и класата на Зверев си проличаха и той реализира три поредни точки, триумфирайки с 6-7(3), 6-4, 6-3, 7-6(4) след 2 часа и 41 минути игра.