Шварцман бе близо до поражение, но надделя над Тиафо

Barcelona Open Banc Sabadell, втори кръг

Диего Шварцман – Франсис Тиафо 3-6, 7-5, 6-1

Световният №9 Диего Шварцман се класира за 1/8-финалите на турнира в Барселона след драматична победа над Франсис Тиафо. Аржентинецът бе само на гейм от отпадане, но показа защо е сред най-добрите играчи в света и осъществи зрелищен обрат срещу 23-годишния американец.

В следващата фаза Шварцман ще играе срещу Корентен Муте, който по-рано днес елиминира Даниел Еванс (6-4, 5-7, 6-3).

Тиафо се справи по-добре на начален удар, записвайки повече асове (3-1) и по-малко двойни грешки от Шварцман (1-5). За сметка на това обаче, полуфиналистът от Ролан Гарос спечели повече точки, както на сервис (61-55), така и на ретур (44-35). И двамата опоненти показаха сериозни колебания при реализирането на точките си за пробив – Шварцман оползотвори едва пет от 17-те си брейкпойнта (27%), а Тиафо се възползва от три от единадесетте си възможности (29%).

Тиафо пръв успя да вземе преднина, но Шварцман обърна резултата с два поредни гейма на 15. Американецът обаче изравни, след което спаси четири точки за пробив и си върна водачеството при 3-2. Шварцман отговори с гейм на нула, но това бе последният позитивен момент за него в сета. Тиафо вдигна значително темпото и направи серия от три поредни спечелени гейма, като по този начин триумфира с 6-3 в първата част.

Американецът можеше да продължи добрата си серия в началото на втория сет, но пропусна четири възможности за пробив и позволи на Шварцман да излезе напред в резултата. В следващия гейм обаче, ролите бяха разменени и световният №9 бе този, който пропиля четири брейкпойнта и допусна опонентът му да се наложи. Тиафо продължи доброто си представяне и записа пробив, който впоследствие затвърди като спечели подаването си на нула и поведе с 3-1.

Шварцман опита да намали изоставането си, но неговият опонент съхрани разликата от два гейма до 5-3. Изправен пред угрозата от ранно отпадане от турнира, аржентинецът започна да играе доста по-агресивно и рисково и тази тактика се отплати. Той намали резултата, като спечели деветия гейм на нула, след което проби за 5-5. Последва още един сервис гейм на нула в полза на Шварцман, а малко след това шампионът от турнира в Буенос Айрес осъществи още един пробив, който се оказа решаващ за изхода от сета и аржентинецът надделя със 7-5.

Заключителната част започна с гейм за Шварцман, но Тиафо също спечели първото си подаване и изравни. От този момент нататък обаче, четвъртият в схемата контролираше напълно събитията на корта. В следващите пет гейма Шварцман само веднъж даде повече от точка на опонента си и приключи по категоричен начин сблъсъка, оформяйки крайното 3-6, 7-5, 6-1 след два часа и половина игра.