Надал беше в беда, но не допусна сензация в Барселона

Barcelona Open Banc Sabadell, втори кръг

Рафаел Надал – Иля Ивашка 3-6, 6-2, 6-4

Рафаел Надал се класира за 1/8-финалите на турнира в Барселона след неочаквано трудна победа в три сета над 111-ия в света Иля Ивашка. Белорусинът спечели първия сет, а в заключителната част също създаде сериозни проблеми на Матадора, но Надал успя да излезе от трудната ситуация и да намери място в следващия кръг.

Там негов опонент ще бъде победителят от мача между Кей Нишикори и Кристиан Гарин.

Надал се представи доста колебливо на начален удар, като записа много по-малко асове (1-6) и повече двойни грешки (2-1) от своя опонент. Процентът на вкаран първи сервис на испанеца бе 62%, докато статистиката на Ивашка показваше 65%. Въпреки това Надал спечели повече точки, както на сервис (56-49), така и на ретур (31-25). Поставеният под №1 в схемата испанец оползотвори три от шестте си възможности за пробив (50%), докато Ивашка реализира два от трите брейкпойнта, до които достигна (67%).

Противно на прогнозите, мачът не започне никак добре за Надал. Ивашка успя да пробие още в първия гейм, след което спаси брейкпойнт на испанеца и удвои преднината си. Надал опита да отговори на предизвикателството на белорусина, но той успя да съхрани преднината от два гейма до 5-3. В деветия гейм Ивашка допусна изравняване от 30-0, но не позволи на световния №3 да стигне до обрат и реализира решаващ пробив, който му донесе успеха в сета с 6-3.

Изправен пред перспективата да претърпи сериозен провал на един от най-силните за него турнири, Надал подобри значително играта си и във втория сет започна да показва познатото високо ниво. Испанецът поведе с 2-0 след ранен пробив, но Ивашка върна интригата като спечели третия гейм. Испанецът обаче отговори с гейм на нула, след което отново проби сервиса на опонента си.

Силната серия на Надал продължи и той увеличи преднината си на 5-1, преди Ивашка да усее да прекъсне устрема му. Шампионът на Ролан Гарос обаче запази добрия си ритъм и завърши сета с гейм на нула, надделявайки с 6-2.

Заключителният сет бе най-оспорваният в мача. Ивашка на три пъти поведе в геймовете, но Надал не му позволи да запише пробив и неизменно успяваше да изравни. В този ключов момент опитът и класата на испанеца оказаха своето влияние и той реализира много важен пробив, с който обърна резултата, след което увеличи преднината си на 5-3. Надал стигна до мачпойнт, който обаче бе спасен от Ивашка и белорусинът редуцира пасива си. Първият в схемата обаче не позволи на опонента си да застраши водачеството му и в следващия гейм отново спечели подаването си, оформяйки крайнтоо 3-6, 6-2, 6-4 след 2 часа и 21 минути игра.