Андухар поднесе първата сензация на Ролан Гарос и елиминира Тийм

Ролан Гарос, първи кръг

Доминик Тийм – Пабло Андухар 6-4, 7-5, 3-6, 4-6, 4-6

Световният №68 Пабло Андухар поднесе първта сензация на тазгодишното издание на Ролан Гарос, отстранявайки миналогодишния 1/4-финалист Доминик Тийм. Испанецът изоставаше с 0-2 сета, но успя да осъществи обрат и да запише втори паметен успех в кариерата си в рамките само на няколко седмици, след като по-рано този месец победи Роджъ Федерер на турнира в Женева.

Опонент на испанеца в следващата фаза ще бъде победителят от мача между Раду Албот и Федерико Делбонис.

Тийм успя да пробие сервиса на опонента си още в първия гейм, след което затвърди брейка и увеличи преднината си на 2-0. Андухар намали резултата, но австриецът бързо възстнови разликата от два гейма. Световният №4 имаше възможност да натрупа комфортен аванс, но в петия гейм пропусна четири брейкпойнта и позволи на Андухар да намали изоставането си на 3-2. Реализираният от Тийм пробив обаче се оказа единственият в сета и така шампионът на US Open спечели първата част с 6-4.

Андухар поведе в началото на втория сет, но след това пропусна три брейкпойнта и Тийм възстанови равенството. Австриецът обърна резултата като осъществи пробив в третия гейм, но неговият опонент бързо върна брейка и си върна водачеството при 3-2.

Това не обезсърчи шампиона на US Open и той изигра най-силния си период от мача, като в следващите три гейма даде само една точка на Андухар и направи резултата 5-3 в своя полза. Испанецът обаче не се предаде и върна интригата като спечели деветия гейм, след което проби за 5-5. Въпреки усилията на световния №68 Тийм успя да спечели сета след като първи записа гейм на нула, а след това спечели подаването си и по този начин се наложи със 7-5.

Третият сет започна доста равностойно, като и двамата спечелиха първите си три подавания. Андухар излезе напред в резултата за четвърти път, но този път Тийм не успя да отговори на предизивикателството на испанеца и той записа пробив на нула за 5-3. Световният №4 можеше да намали изоставането си като стигна до брейкпойнт в деветия гейм, но Андухар избегна опасността и обърна резултата, надделявайки с 6-3 в третия сет.

Тийм поведе в началото на четвъртата част, но впоследствие пропусна две поредни точки за пробив и Андухар изравни. Това се оказа началото на много силна серия за испанеца, който наложи непосилно за опонента си темпо и успя да натрупа комфортен аванс от 4-1. Австриецът обаче върна интригата като проби в шестия гейм, след което затвърди брейка и редуцира пасива си до 4-3. Андухар обаче възстанови разликата от два гейма, след което и двамата опоненти спечелиха следващите си подавания, като по този начин испанецът се наложи с 6-4.

Заключителният сет започна с гейм за Андухар, но Тийм успя да обърне резултата. Впоследствие обаче испанецът отново направи серия от три поредни спечелени гейма и си върна водачеството при 4-2. Тийм опита да редуцира пасива си, но не успя да осъществи пробив и Андухар съхрани разликата от два гейма, триумфирайки с 4-6, 5-7, 6-3, 6-4, 6-4 след почти четири часа и половина игра на корт „Филип Шатрие“.