Джокович спаси пет мачбола, но Тийм е този, който ще играе за титлата в Лондон

Nitto ATP Finals, полуфинал

Доминик Тийм – Новак Джокович 7-5, 6-7(10), 7-6(5)

Доминик Тийм намери място в заключителния сблъсък на тазгодишното издание на Финалите на ATP след драматична победа над считания за основен фаворит за титлата Новак Джокович. Напълно според очакванията, двамата показаха невероятен тенис, а сърбинът демонстрира пословичната си психическа непоклатимост, като в хода на мача спаси общо пет мачбола.

Въпреки това обаче Тийм продължи да пристиска световния №1 и в крайна сметка записа много трудна, но напълно заслужена победа. Шампионът на US Open също осъществи невероятен подвиг, след като изоставаше с 0-4 в заключителния тайбрек, но стигна до обрат, който ще се помни много дълго.

Така в утрешния финал Доминатора ще се изправи срещу победителя от мача между Рафаел Надал и Даниил Медведев.

Тийм бе доста по-агресивен на сервис, като записа 12 аса срещу 5 на Джокович, но и допусна пет двойни грешки, докато сърбинът не направи нито една. Австриецът реализира единствената точка за пробив в мача, като регистрира 50% успевамост по този показател (1 от 2), докато Джокович не успя да оползотвори нито една от трите възможности, които се откриха пред него.

ATP Finals_2020_Novak Djokovic

Агресията на Тийм си пролича най-ясно чрез огромното му превъзходство по отношение на реализираните уинъри – цели 47 за него срещу доста по-скромните 19 за Джокович. Този подход обаче се оказа нож с две остриета, тъй като световният №3 направи и доста повече непредизвикани грешки (35-25).

Джокович спечели първия гейм в мача, но Тийм веднага възстанови равенството. Сърбинът успя още три пъти да поведе в геймовете, но Тийм не му позволяваше да реализира пробив и неизменно усяваше да изравни резултата. Джокович отново поведе при 5-4, но веднага след това австриецът нанесе решаващия удар в сета.

Шампионът на US Open отново изравни геймовете, след което стигна до първия пробив в мача и поведе с 6-5. Джокович опита да отговори на предизвикателството, но Тийм вече бе навлязъл в чудесен ритъм и спечели убедително оказали се последен в сета дванадесети гейм, реализирайки своя първи сетпойнт.

Вторият сет се разви по съвсем същия начин – Джокович повеждаше, но Тийм не позволяваше на 5-кратния шампион в турнира да натрупа преднина. В хода на сета и двамата пропуснаха по една възможност за пробив, а в дванадесетия гейм Джокович стигна до два поредни сетбола, които обаче бяха отразени от неговия опонент и така се стигна до тайбрек.

Тийм поведе с 2-0 след ранен пробив, но след това Джокович „настъпи газта“ и реализира четири безответни точки.Австриецът обаче си възвърна доброто темпо и спечели четири от следващите пет разигравания, достигайки до мачпойнт при 6-5. Джокович обаче избегна опасността, след което спаси още една точка за спечелването на мача и стигна до сетпойнт при 8-7.

Световният №3 обаче отново проби и стигна до още два мачбола, но Джокович показа железни нерви и остана в мача. Сърбинът продължи да се бори за всяка топка и заслужено стигна до нов сетпойнт, който този път бе реализиран и така Джокович спечели инфарктния тайбрек с 12-10.

Заключителният сет започна с гейм на нула за Тийм, но Джокович възстанови равенството след силен вотри гейм. Австриецът успя още на два пъти да вземе преднина, но Джокера не му позволи да се откъсне в резултата, като междувременно също записа гейм на нула на сметката си, с който изравни за 3-3. Играта продължи да се развива гейм за гейм, като и в този сет нямаше пробиви, и така се стигна до нов тайбрек.

Той започна по перфектен начин за Джокович, който поведе убедително с 4-0 и изглеждаше, че победата му е въпрос на време. Тийм обаче изигра едни от най-силните си минути от началото на турнира и сътвори невероятен обрат, като стигна до два поредни мачпойнта при 6-4. Джокович отрази първия, но при втория си опит Тийм не допусна грешка и за втора поредна година ще играе на финала на турнира.