Джокович срази Циципас в петсетова драма и ще срещне Надал на финала в Париж

Ролан Гарос, полуфинал

Новак Джокович – Стефанос Циципас 6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1

Световният №1 Новак Джокович записа драматична победа в пет сета над Стефанос Циципас и по този начин се класира за финала на тазгодишното издание на Ролан Гарос. Двамата опоненти показаха превъзходен тенис и всеки от тях показа, че заслужава да продължи напред, но в крайна сметка Джокович надделя след 4 часа на корта и така си уреди среща с Рафаел Надал в неделния мач за трофея.

Първият гейм започна много обещаващо за Циципас, който поведе с 40-0, но Джокович спаси и трите точки за пробив. По-късно гъркът пропусна още един шанс, преди в крайна сметка първият гейм в мача да отиде на сметката на световния №1. Това донесе огромен импулс в средата на Джокович, като в следващите два гейма сърбинът даде само една точка на опонента си и поведе уверено с 3-0.

Циципас откри актива си след силен четвърти гейм, но еднага след това Джокович възстанови разликата. Гъркът намали на 4-2, а в седмия гейм стигна до точка за пробив, но Джокера отново показа по-здрави нерви и поведе с 5-2. Циципас намали изоставането си, а в деветия гейм показа изключителна борбеност, като спаси четири сетбола на Джокович. Въпреки усилията му обаче сърбинът бе по-съсредоточен в решаващите мигове и успя да спечели сета с 6-3.

Novak Djokovic

Вторият сет започна с гейм на нула за Циципас, след което гъркът стигна до две точки за пробив. Те обаче отново бяха отразени от Джокович, който изравни геймовете. Циципас поведе с 2-1, но това се оказа последният позитивен момент за него в сета.

Джокович изравни резултата за втори път, след което осъществи пробив и поведе с 3-2. Сърбинът спечели още един гейм преди Циципас да получи възможност да върне интригата в сета, достигайки до три поредни геймпойнта в седмия гейм. Световният №6 обаче не успя да довърши започнатото и отново се пречупи в решаващите мигове, позволявайки на Джокера на увеличи преднината си на 5-2.

Лидерът в ранглистата завърши сета като истински шампион, печелейки седмия гейм на нула и така се доближи само на един сет от финала на турнира.

Началото на третия сет бе аналогично на това на втория – Циципас поведе с гейм на нула, но след това гъркът пропусна точка за пробив и позволи на Джокович да изравни. Циципас успя отново да излезе напред в резултата, но за пореден път пропусна добра възможност да стигне до пробив и резултатът отново бе изравнен, след което двамата си размениха по един гейм на нула за 3-3.

Циципас взе преднина за четвърти път от началото на сета, но Джокович записа нов гейм на нула, след което осъществи много важен пробив и поведе с 5-4. В следващия гейм сърбинът спаси точка за пробив на Циципас, след което стигна до мачпойнт, който обаче бе спасен от сърбина. Джокович отрази още една точка за пробив, но Циципас завърши следващата си атака със зрелищен удар от дълбочина, а в оказалото се последно разиграване в гейма Джокович изпрати топката в аут.

Джокович поведе с 30-0 в единадесетия гейм и изглеждаше, че първият поставен отново ще вземе преднина в сета. Този път обаче неговият опонент бе играчът, който показа по-здрави нерви и спечели следващите четири точки, като геймът отново завърши с топка в аут на Джокович и така Циципас поведе с 6-5 в сета.

В дванадесетия гейм гъркът отново бе в стихията си, като навакса пасив от 0-30 и достигна до точка за спечелването на сета, която бе спасена от Джокович. Тези затруднения не обезвериха Циципас и гъркът продължи да контролира играта. В крайна сметка неговото упорство бе възнаградено. Циципас завърши сета с изящен форхенд уинър, с който „закова“ топката на линията и не остави никакъв шанс за реакция на Джокович, като по този начин гъркът се наложи със 7-5.

Stefanos Tsitsipas

В началото на четвъртия сет Циципас използва психологическото си преимущество по много добър начин като спечели много оспорвания първи гейм, след което стигна до пробив, записвайки гейм на нула, и поведе с 2-0.

Веднага след това обаче Джокович се събуди от летаргията, в която бе изпаднал. Сърбинът изигра два много силни гейма, като по този начин осъществи пробив и направи резултата в сета 2-2. Петият гейм, продължил почти 10 минути, се оказа един от най-драмтичните в мача. Джокович стигна до три точки за пробив, но и трите бяха спасени от Циципас, който малко по-късно реализира първата си възможност за спечелването на гейма и поведе с 3-2. По време на почивката гръкът поиска медицинска помощ заради дискомфорт в лявото си бедро, но за щастие успя бързо да се върне на корта.

Джокович се възползва от поразклатената физическа кондиция на Циципас и успя да изравни резултата, а в седмия гейм стигна до две последователни точки за пробив, които обаче пропусна да реализира. В хода на гейма сърбинът получи още два шанса да обърне резултата в сета, но отново не бе достатъчно прецизен. След поредния маратонски гейм Циципас бе този, който отново успя да вземе преднина, като реализира първия си геймпойнт и поведе с 4-3.

Радостта на гърка не трая дълго, тъй като Джокович изигра много силен осми гейм и отново възстанови равенството в сета. В много дългият и оспорван девети гейм двамата опоненти спасиха по една точка за пробив, като в крайна сметка тактическото надлъгване бе спечелено от Циципас, който отново излезе напред в резултата и се доближи само на гейм от спечелването на сета. Статистиката след края на гейма показваше, че Джокович е реализирал само 1 от 11-те си точки за пробив от началото на сета.

В десетия гейм негативната серия на Джокера продължи. Сърбинът стигна до две поредни точки за спечелване на гейма, но в играта му отново настъпи внезапен срив, от който Циципас с възползва и оформи крайното 6-4 в своя полза, довеждайки мача до заключителен пети сет.

Той започна с поредния маратонски гейм, в който Циципас допусна обрат от 30-0, но Джокович пропиля поредна точка за пробив, след което гъркът успя да вземе преднина в сета. Сърбинът успя да изравни резултата след силен втори гейм, след което пропусна още една точка за пробив, преди все пак да си припомни това позабравено умение, което му помогна да осъществи обрат и да поведе с 2-1.

Усетил колебанието и умората на съперника си, Джокович „натисна газта“ в четвъртия гейм и реализира много важен пробив, повеждайки с 3-1. Везните продължиха да се накланят в полза на сърбина, който направи Циципас безпомощен с няколко безупречни къси топки при мрежата, след което геймът приключи с двойна грешка на гърка.

В шестия гейм Джокович отново даде само една точка на младия си опонент и поведе убедително с 5-1. Сърбинът продължи да диктува темпото и стигна до втория си мачпойнт точно 100 минути, след като бе пропуснал първия. Този опит обаче също се оказа неуспешен за Джокера. Циципас стигна до две точки за спечелването на гейма, но и двете бяха спасени от световния №1. Няколко минути по-късно сърбинът отново стигна до мачбол, като третият път се оказа щастлив за него и така той за пети път в кариерата си намери място на финала на Ролан Гарос след 4 часа игра на „Филип Шатрие“.

„Не беше никак лесно. След втория сет мачът стана съвсем различен. Стефанос е страхотен играч. Психическата сила, която той показа тази вечер, бе наистина невероятна. След третия сет се намирах в сложна ситуация, защото знаех, че все още мога да спечеля, но ще трябва да се постарая много повече. И преди съм бил в подобни ситуации и бях наясно, че ако остана спокоен и концентриран и играя по своя начин, нещата рано или късно ще започнат да се получават“ сподели Джокович в интервюто си след мача.

В неделната битка за титлата сърбинът ще се изправи срещу защитаващия трофея Рафаел Надал, който по-рано тази вечер записа чиста победа над Диего Шварцман. Това ще бъде трети финал между тях в турнира, като в предишните два случая Надал записа 4-сетови победи.