Фокина с първа победа над играч от Топ 10

Rolex Monte-Carlo Masters, втори кръг

Алехандро Давидович Фокина – Матео Беретини 7-5, 6-3

Световният №58 Алехандро Давидович Фокина поднесе една от най-големите сензации от началото на тазгодишния Мастърс турнир в Монте Карло. Испанецът записа двусетов успех над 10-ия в света Матео Беретини, като това бе негова първа победа над играч от челната десетка на ранглистата.

Триумфът класира Фокина на 1/8-финалите в дебютното му участие в турнира, а там негов опонент ще бъде победителят от мача между Алексей Попирин и Люка Пуй.

Беретини бе по-агресивен на сервис и записа повече асове (3-1), но и направи повече двойни грешки от своя опонент (3-1). В същото време Фокина имаше огромно превъзходство по отношение на спечелените на ретур точки (32-16), като освен това бе по-резултатен и на сервис (43-40). Испанецът реализира три от шестте си точки за пробив (50%), докато първата ракета на Италия оползотвори само един от трите си брейкпойнта (33%).

Противно на очакванията мачът започна много по-добре за Фокина, който в първите три гейма даде само четири точки на именития си опонент. Беретини прекъсна серията на своя опонент, но испанецът възстанови разликата от три гейма при 4-1.

Бившият полуфиналист от US Open обаче успя да върне интригата в сета като спечели шестия гейм, след което проби за 4-3. Фокина трудно намираше отговор за атаките на италианеца и световният №10 успя да възстанови равенството. Испанецът все пак успя да прекрати устрема на Беретини, който обаче веднага след това отново възстанови равенството при 5-5.

На пръв поглед изгелждаше така, сякаш осмият в схемата ще успее да намери начин да надделее, но се случи точно обратното. Фокина записа гейм на нула, а в дванадесетия гейм осъществи обрат от 15-40 и успя да спечели първи сет със 7-5.

Началото на втората част бе доста равностойно, като Фокина на два пъти излезе напред в резултата, но Беретини успяваше да изравни. Испанецът обаче взе аванс за трети път, след което реализира първия пробив в сета и поведе с 4-2, макар да пропусна три точки за пробив в маратонския шести гейм.

Беретини имаше много добра възможност да намали изоставането си, но пропусна два поредни брейкпойнта и Фокина се доближи на гейм от победата. Италианецът редуцира пасива си като спечели осмия гейм и направи резултата 5-3, но веднага след това световният №58 стигна до три поредни мачбола. Беретини спаси първия, но при втория си опит Фокина успя да приключи сблъсъка, триумфирайки със 7-5, 6-3 след час и половина игра.