Гофен прекъсна трофейната суша с триумф в Монпелие

Open Sud de France, финал

Роберто Баутиста Агут – Давид Гофен 7-5, 4-6, 2-6

Давид Гофен спечели титлата на ATP 250 турнира в Монпелие след трисетов успех над Роберто Баутиста Агут. Белгиецът вдигна трофея за пръв път, като това бе едва третият случай от 2010 г. насам, в който надпреварата не се печели от французин. Другите двамат играчи, нарушили доминацията на домакините в този период, бяха Томаш Бердих (2012) и Александър Зверев (2017).

С днешния успех Гофен сложи край на негативния период от три поредни сезона без спечелен трофей. За последно белгиецът бе триумфирал на турнира в Токио през 2017 г.

Гофен записа повече асове от своя опонент (13-7), като освен това имаше значително превъзходство и при спечелените на втори сервис точки (65%:48%). Белгиецът реализира четири от седемте си точки за пробив (57%), докато неговият опонент оползотвори само две от шестте си възможности (33%).

Агут започна отлично мача като поведе с гейм на нула, но Гофен не позволи на испанеца да запише ранен пробив и възстанови равенството. В третия гейм белгиецът стигна до първия брейкпойнт в мача, но не успя да го реализира и неговият опонент си върна водачеството при 2-1.

Испанецът пръв успя да пробие сервиса на противника си като спечели четвъртия гейм на нула, след което увеличи преднината си на 4-1. Гофен редуцира пасива си, но след това Баутиста Агут записа нов гейм на нула и поведе с 5-2. Сетът изглеждаше решен, но бившият №7 в света започна да играе доста по-спокойно и търпеливо и това определено изненада втората ракета на Испания. Белгиецът се възползва максимално от колебанията в играта на своя опонент и реализира пробив, след който изравни резултата при 5-5.

Световният №15 поведе с 30-15 в единадесетия гейм, но Баутиста Агут най-после успя да прекъсне силната му серия и отново се доближи на гейм от спечелването на сета. Испанецът пропусна първият от двата поредни сетбола, до които достигна, но не позволи на съперника си отново да възстанови равенството и реализира втората си възможност, спечелвайки сета със 7-5.

Противно на развитието на мача вторият сет започна много по-добре за Гофен, който поведе с 2-0 след ранен пробив. Баутиста Агут опита да отговори на предизвикателството, но до края на сета Гофен беше безгрешен при своите подавания и в крайна сметка се наложи с 6-4.

Белгиецът продължи да доминира и проби сервиса на Баутиста Агут още в първия гейм на заключителния сет, макар преди това да пропусна два поредни брейкпойнта. Впоследствие Гофен спаси две точки за пробив на испанеца и удвои преднината си преди Баутиста Агут да намали на 2-1, прекратявайки серията от три поредни спечелени гейма на своя опонент.

Гофен обаче бързо прекъсна устрема на испанеца, след което двамата си размениха по един гейм за 4-2. Баутиста Агут поведе с 15-0 в седмия, но белгиецът осъществи обрат и записа много важен пробив, доближавайки се само на един гейм от титлата. Испанският тенисист стигна до точка за пробив при 40-30, но Давид Гофен избегна опасността, след което реализира необходимите му две поредни точки и се нуждаеше от само един мачпойнт, за да оформи крайното 5-7, 6-4, 6-2 след малко повече от два часа игра.