Приказката на Черундоло продължи с победа над Кория

Cordoba Open, полуфинал

Хуан Мануел Черундоло – Федерико Кория 6-4, 4-6, 6-2

Хуан Мануел Черундоло се класира за финала на ATP 250 турнира в Кордоба след победа в три сета над световният №95 Федерико Кория. След този успех влезе в историята като стана първият дебютант в основната схема на ATP надпревара, достигнал до финал от 17 години насам. За последно това направи Сантяго Вентура на турнира в Казабланка през 2004 г.

Освен това 19-годишният тенисист е и вторият най-млад аржентинец, достигал до ATP финал. Първенец в това отношение е Хосе Акасусо, който през 2001 г. игра в мача за трофея в Буенос Айрес на 18-годишна възраст. Любопитен факт е, че тогавашният треньор на Акасусо бе Алехандро Черундоло, бащата на Хуан Мануел.

Съперник на Черундоло в заключителния сблъсък ще бъде 47-мият в света Алберт Рамос Виньолас, който снощи победи Факундо Банис (7-5, 5-7, 6-3).

Черундоло проби сервиса на опонента си още в първия гейм, след което удвои преднината си преди Кория да намали на 2-1 след гейм на нула. Радостта му обаче не трая дълго, тъй като дебютантът реализира нов пробив, след който поведе убедително с 5-1.

Сетът изглеждаше решен, но в седмия гейм Кория спаси три поредни сетбола, след което записа пробив и направи резултата 5-4. Черундоло обаче успя да прекъсне серията на опонента си точно навреме и триумфира с 6-4 в първата част.

Вторият сет започна по аналогичен начин, като Черундоло отново поведе с 3-1 след ранен пробив. В петия гейм тийнедйжърът пропусна три възможности за пробив и позволи на Кория да редуцира пасива си, но след това спаси два поредни брейкпойнта и направи резултата 4-2 в своя полза.

Победата на Черундоло изглеждаше близо, но Кория отново намали резултата след като навакса пасив от 0-30 в седмия гейм, а впоследствие осъществи пълен обрат като записа да поредни гейма на нула. Световният №95 пропусна първия сетпойнт, който се откри пред него, но при втория си опит бе значително по-прецизен и спечели втория сет с 6-4.

Двамата опоненти си размениха по един пробив в началото на заключителната част, след което Черундоло изигра най-силния си период в мача. В следващите три гейма той даде само една точка на опонента си и така направи огромна крачка към победата, повеждайки с 4-1. Кория намали изоставането си, но след това Черундоло записа нов пробив, който се оказа решаващ и му донесе победата с 6-4, 4-6, 6-2 след 2 часа и 10 минути игра.

„Бих описал себе си като дефанзивен контраатакуващ. Обичам да удрям топката със силата на другия играч. Когато се изправяш срещу силни опоненти като Феде трябва да ги поставяш под напрежение, защото в противен случай нещата стават много трудни“ сподели щастливият победител в интервюто след мача.