Попирин надделя над Бублик и спечели първата си ATP титла

Singapore Tennis Open, финал

Александър Бублик – Алексей Попирин 6-4, 0-6, 2-6

Алексей Попирин спечели първата си титла на ниво ATP след като победи в три сета световния №46 Александър Бублик на финала на турнира в Сингапур. Австралиецът осъществи зрелищен обрат, като в последните два сета даде само два гейма на своя опонент и ознаменува с трофей силното си представяне в надпреварата.

Преди турнира в Сингапур Попирин никога не бе достигал по-далеч от 1/4-финал в тура. Днешният успех ще донесе на 21-годишния австралиец 250 точки за световната ранглиста и 24 770 долара от наградния фонд. При утрешното обновяване на ранглистата роденият в Сидни играч за пръв път в карерата си ще пробие в Топ 100.

Попирин бе значително по-ефективен на сервис като записа повече асове (11-5) и направи по-малко двойни грешки (1-5) от Бублик. Австралиецът бе почти безгрешен по отношение на спечелените на първи сервис точки (94%), а освен това записа пет пробива срещу само един на Бублик.

Попирин поведе на два пъти в началото на мача, но неговият опонент пръв успя да запише пробив и натрупа преднина от 4-2. Австралиецът опита да възстанови равенството, но Бублик не позволи това да се случи и в крайна сметка казахстанецът спечели първия сет с 6-4.

След почивката обаче Попирин се завърна като преобразен на корта и изигра най-силния си сет от началото на турнира. Световният №114 спечели на нула първия гейм, след което проби сервиса на Бублик. Австралиецът продължи да увеличава преднината си с нов гейм на нула, а впоследствие спечели и маратонския четвърти, в който пропусна два брейкпойнта преди все пак да успее да се наложи и да поведе с 4-0.

Последва нов гейм на нула в полза на Попирин, а малко след това австралиецът имаше нужда само от един сетпойнт, за да приключи сета при категоричното 6-0 в своя полза.

Заключителният сет започна подобно на първия, като Попирин на два пъти излезе напред в резултата, но Бублик не му позволи да натрупа преднина и изравни за 2-2. Австралиецът си върна водачеството след нов гейм на нула, а в продължилия почти 10 минути шести гейм пропусна три възможности за пробив, но въпреки това отново показа по-здрави нерви от своя опонент и поведе с 4-2.

Попирин спечели сравнително лесно и седмия гейм, а в следващия спаси геймпойнт на Бублик и приключи срещата още с първия си мачбол, оформяйки крайното 4-6, 6-0, 6-2 след час и половина на корта.