Безпроблемен старт на сезона за Григор Димитров

Murray River Open, втори кръг

Григор Димитров – Андрю Харис 6-3, 6-3

Григор Димитров трябваше да почака до началото на февруари, за да стартира своя сезон, но това не му попречи да го направи с победа. В мач от втория кръг на Murray River Open българинът нямаше особени проблеми срещу №232 в световната ранглиста Андрю Харис – 6-3, 6-3 за час и 8 минути на корта.

Само до преди няколко дни Димитров бе в двуседмична карантина, но това не повлия особено на играта му срещу съперника, който достигна до мача с него след първата си победа на ниво АТР, дошла срещу японеца Таро Даниел. Световният №19 демонстрира от самото начало, че класата му е доста по-висока от тази на Харис и в крайна сметка достигна до двусетовата победа без да се налага да играе най-добрия си тенис.

В хода на мача бившият №3 реализира четири от осемте си възможности за пробив като в същото време допусна само веднъж да бъде пробит. 24 бяха печелившите му удари спрямо също толкова непредизвикани грешки. Димитров бе този, който диктуваше хода на разиграванията и в спокойно темпо достигна до място в следващия кръг. Там го очаква друг австралиец в лицето на 21-годишния Алексей Попирин, който е №114 в света. До момента двамата не са играли помежду си.

Мачът срещу Харис започна с четири гейма за сервиращите преди Григор да нанесе първия си удар с пробив за 3-2. Последва лек спад, довел до единствения пробив в полза на съперника, но пък това не притесни Димитров. Той веднага постигна втори брейк, който този път затвърди след два последователни аса. Сетът завърши още на начален удар на Харис, който при 30-30 направи двойна грешка. На сетбола дълбок ретур даде предимство на българина и така частта завърши в негова полза.

Във втория сет българинът заигра още по-стабилно на сервис, което направи задачата на Харис прекалено трудна. Единственият пробив в частта дойде за 3-1 след гейм на 0 в полза на шампиона от Финалите на АТР през 2017. Оттам насетне той взимаше подаванията си, за да се стигне до 5-4. Сервирайки за мача Григор направи няколко грешки и при 30-40 австралиецът имаше единствения си брейкбол в сета. Той бе отразен и малко след това мачът вече бе в историята след 6-3, 6-3.

На „1753 Arena“ Димитров се радваше на много мощна подкрепа от българската агитка по трибуните, която го накара да се чувства у дома, въпреки че играеше срещу представител на домакините.

Следващият най-високо поставен в четвъртината на Димитров на турнира Юго Умбер изненадващо загуби от Джеймс Дъкуърт, така че при победа над Попирин българинът ще срещне един измежду Дъкуърт, Корентен Муте и Алберт Рамос-Виньолас на четвъртфинал.