Григор Димитров обърна Щруф в труден мач, следва двубой със Синер

Miami Open, втори кръг
Ян-Ленард Щруф – Григор Димитров 6-4, 6-7(5), 4-6

Григор Димитров бе на две точки от загубата в мача срещу Ян-Ленард Щруф, но съумя да постигне обрат и да си осигури място в третия кръг на Мастърса в Маями, където му предстои двубой срещу Яник Синер.

Без да показва най-добрия си тенис, българинът имаше предимство в големи периоди от мача с квалификанта Щруф, но въпреки това нереализираните възможности го поставиха в две много трудни ситуации в края на втория сет – при 5-5 трябваше да отразява брейкбол, а след това в тайбрека изостана с 3-5 преди да спечели следващите четири точки.

В третия сет, при общо десетата си възможност и след прекрасен лоб, Григор най-сетне стигна до пробив, който му даде предимство. В следващия гейм сервисът му помогна да отрази брейкбол, а до края нямаше колебания. Мачът завърши с гейм на 0, който донесе четвъртата му победа в шест мача срещу Щруф.

Този път успехът дойде след повече от 2 часа и половина на корта. Димитров със сигурност може да бъде доволен от демонстрираното ниво на сервис. В хода на мача той реализира 23 аса, като спечели 83% от точките на първи и 56% на втори сервис. Печелившите точки бяха общо 46 спрямо 36 непредизвикани грешки. За сравнение – Щруф постигна 25 уинъра на фона на 27 грешки.

За германеца остава утешението, че постигнатите три победи в Маями му гарантират завръщане в топ 100. За Димитров пък турнирът продължава с мач срещу Синер.

До момента двамата са играли веднъж помежду си – на Мастърса в Рим през 2020-а, когато Григор достигна до победата след 4-6, 6-4, 6-4.

Развитие на мача:

Димитров започна мача с хубав сервис гейм, след което поведе с 0/30 в подаването на съперника си. Стигна се и до равенство, но Щруф все пак взе подаването си.

При 2-2 няколко дълбоки ретура на германеца, в комбинация с непредизвикани грешки на Григор, доведоха до първия пробив в мача.

Двойна грешка и хубав минаващ от бекхенд дадоха две възможности за рибрейк. Първата бе отразена с хубав сервис, но при втората Димитров пропусна да спечели дългото разиграване. Щруф спаси още един брейкбол преди да успее да вземе подаването си.

Последваха няколко бързи гейма за сервиращия, преди при 5-4 световният №103 да сервира за сета. Григор даде всичко от себе си в опита да върне пробива, но пропусна нови две възможности. За разлика от него, Щруф реализира първия си сетбол.

В началото на втория сет Димитров имаше предимство на корта, което обаче не съумя да материализира. Той взе първите си два сервис гейма на 0, докато Щруф първо мина през гейм с три равенства, а след това отрази и две възможности за пробив.

В следващите минути и германецът стабилизира играта си и така особена интрига в геймовете нямаше. Григор обаче бе изправен пред много тежка ситуация в 11-ия гейм, когато се наложа да отрази възможност за пробив. В последвалия тайбрек на два пъти бившият №3 изоставаше с минипробив. Двойната грешка за 3-5 можеше да има огромно значение, тъй като позволи на германеца да изпълни два сервиса, с които да спечели мача. И двете точки обаче бяха взети от българина, който игра смело в тези моменти и така при 6-5 достигна до първия сетбол. Той бе на негов начален удар, а сбърканият форхенд на Щруф означаваше, че на корт 1 ще се играе трети сет.

Той започна с четири гейма за сервиращите, преди в петия най-сетне Григор да успее да стигне до пробив. Брейкбол №8 и №9 бяха отразени, като отново Щруф отчая съперника с топки на линиите. Все пак желанието на Димитров надделя и при десетата възможност той матира германеца с брилянтен лоб.

Ключов бе следващият гейм – в него носителят на осем АТР титли отрази шанс за рибрейк и така поведе с 4-2. Малко след това при 5-3 Димитров завърши мача с гейм на 0.