Григор Димитров отпадна в първия си мач в Торонто

ATP Masters 1000 Торонто, втори кръг

Григор Димитров – Райли Опелка 3-6, 4-6

Григор Димитров ще почака поне още една седмица за първата си победа по време на северноамериканското турне на хард. След поражението от Иля Ивашка във Вашингтон, сега българинът отпада рано и от Мастърса в Торонто след загуба в два сета от Райли Опелка.

Първият мач в съперничеството на двамата бе много равностоен, но два по-слаби сервис гейм на Димитров, в началото на първия и края на втория сет, бе това, което направи разликата помежду им.

След победата над Ник Кирьос в първия кръг, световният №32 изигра още един отличен мач на сервис, като с мощните си начални удари си осигуряваше достатъчно на брой лесни точки. Едва в самия край, когато сервираше за мача при 5-4, американецът за първи път допусна да се стигне до шанс за пробив на съперника, но много бързо заличи опасността с игра на мрежата при втори сервис, преди да реализира първия си мачбол след удар с рамката на българина.

В същото време Опелка стигна до възможности за пробив само в два от геймовете на Димитров, но и в двата случая стигна до успех. И двамата завършиха мача с повече уинъри спрямо непредизвикани грешки, като при Григор печелившите удари бяха 16 спрямо 15 грешки. Това обаче не помогна да предотврати третата си последователна загуба. От началото на месец май той има две победи спрямо 7 поражения.

Опелка намери ритъма в играта си по-рано в началото на мача и това се оказа ключово за изхода на първия сет, тъй като той успя да пробие много рано в него. Постепенно Димитров започна да играе по-сполучливо на ретур, но това не доведе до нещо повече от едно равенство в деветия гейм, преди американецът да реализира третия си сетбол.

Във втората част определено Григор имаше леко предимство – загуби само три точки в първите си четири сервис гейма, докато Опелка трябваше да се труди много повече. За съжаление обаче, във важния момент, при 4-4, българинът се пропука. След брилянтно ниско воле и ретур уинър при слаб втори сервис 211-сантиметровият тенисист стигна до брейкбол. Той бе отразен, както и следващият, но пресилен форхенд на българина даде трета възможност на съперника му, като при нея нова грешка означаваше пробив.

Сервирайки за мача Опелка демонстрира нерви – след първата си двойна грешка в целия мач и форхенд в мрежата след ретур предостави на Димитров шанс за рибрейк. Последва смело излизане на мрежата на втори сервис, след което два мощни сервиса доведоха до щастливата развръзка за него.

За Опелка следва мач срещу победителя от двубоя между Лойд Харис и „щастливия губещ“ Фелисиано Лопес. Испанецът замени в схемата своя сънародник Рафаел Надал, който се отказа от участие заради контузията, която продължава да му създава проблеми. За Димитров пък следва пътуване към Синсинати, където през следващата седмица ще се проведе следващият Мастърс турнир – този, на който през 2017-а той достигна и до единствената си титла от това ниво.