Проследихте на живо: Григор Димитров – Райли Опелка 3-6, 4-6

Проследихте на живо: Григор Димитров - Райли Опелка 3-6, 4-6

Григор Димитров се изправя срещу Райли Опелка в първия си мач на Мастърс турнира в Торонто.

Това ще бъде първи двубой между двамата, като в него българинът ще опита да запише и първи успех в северноамериканското турне, след като миналата седмица във Вашингтон загуби от Иля Ивашка. От началото на месец май Димитров има 2 победи и 6 поражения. В Торонто той е №14 в схемата, заради което стартира директно във втори кръг. На канадския Мастърс най-доброто му постижение е полуфиналът от 2014-а.

Днешният му съперник Опелка е №32 в света като тази година може да се похвали с един полуфинал на Мастърса в Рим. Той достигна до този етап на турнира след успех в три сета над Ник Кирьос в първи кръг. До момента през сезона само в два от 14 турнира той е постигал последователни победи.

Първи сет:

0-1 Мачът е открит със сервис гейм на Опелка, в който разигравания на практика нямаше. Няколко аса и ретури в мрежата водят до бърз успех.

0-2 Пробив за Опелка. За съжаление Димитров допусна да загуби подаването си още на старта. Двойна грешка и още две непредизвикани доведоха до 15-40, а при втория брейкбол американецът постигна печеливш удар с бекхенд по правата.

0-3 Три аса и отново без загубена точка на сервис – Опелка затвърждава много лесно аванса си.

1-3 Първи гейм в мача за Димитров. Сервисите му влизаха добре и това доведе до няколко лесни точки.

1-4 Грешка от форхенд на американеца при 40-0 донесе първата точка на ретур за Григор в целия двубой, но това бе всичко за него в петия гейм.

2-4 След два пресилени бекхенда се стигна до 15-30, но геймът завършва успешно с първия ас на Димитров.

2-5 Гейм, в който Григор много по-често влизаше в разиграване, но една размяна на мрежата бе единствената точка, която успя да спечели.

3-5 С новия комплект топки Григор Димитров започна с двойна грешка, след която обаче Опелка нямаше шансове и така набързо се стига до трети гейм в полза на българина.

3-6 Сет за Опелка. Още един гейм, в който Григор ни демонстрира, че играе все по-успешно на ретур, но за съжаление това не бе достатъчно за връщане на пробива. След брилянтен минаващ удар от бекхенд по правата, както и грешки на съперника, българинът стигна до 40-40. Само че Опелка много бързо стигна до трети сетбол, който бе реализиран с общо осмия му ас в мача до момента след точно 30 минути игра.

Втори сет:

1-0 Добро начало на втората част за Димитров, който губи само една точка и демонстрира добър ритъм на начален удар.

1-1 Две точки бе активът на Григор в този сервис гейм на Опелка, който отново успява да използва добре началния си удар във важните моменти.

2-1 Гейм, в който Григор направи първи уинър с къса топка, а след него дойде и ас №5.

2-2 Гейм на 30 в полза на сервиращия американец.

3-3 Впечатлението за по-добра игра на сервис от страна на Димитров в последните минути продължава. Българинът печели подаването си на 0 преди Опелка отново да загуби две точки.

4-3 Сервисът продължава да работи добре за българина – гейм на 15 и отново той е напред в резултата.

4-4 С новия комплект топки Опелка нямаше никакви проблеми на сервис.

4-5 Пробив за Опелка. За съжаление след безпроблемните сервис геймове до момента в сета Димитров допусна разколебаване в най-важния момент. След воле от много трудна позиция и ретур уинър на слаб втори сервис американецът стигна до точка за пробив – първа изобщо в мача от пробива му в началото.

Григор я спаси, както направи и със следващата след седмия си ас в мача. Само че Опелка стигна до трети брейкбол след дълго разиграване, в което Димитров пресили форхенда си от удобна позиция. Намеса на мрежата при бекхенда в следващото разиграване пък донесе така нужния пробив на Опелка.

4-6 Гейм, сет и мач за Опелка. Сервирайки за мача Опелка демонстрира нерви – след първата си двойна грешка в целия мач и форхенд в мрежата след ретур предостави на Димитров шанс за рибрейк. Последва смело излизане на мрежата на втори сервис, след което два мощни сервиса доведоха до щастливата за него развръзка.