Григор Димитров с победно начало на клей след само 47 минути на корта

Rolex Monte-Carlo Masters, първи кръг
Григор Димитров – Николоз Басилашвили 6-3, 2-0 и отказване

Григор Димитров започна по възможно най-добрия начин своя сезон на клей. В мач от първия кръг на любимия си Мастърс на червено в Монте Карло бившият №3 в света отстрани поставения под №15 в схемата Николоз Басилашвили след 6-3, 2-0 и отказване на съперника.

В рамките на изиграните 47 минути българинът демонстрира великолепно ниво и по нищо не личеше, че това е първият му двубой на червено от близо година. Сервисът работеше чудесно, ударите от дъното на корта също, а чести бяха и излизанията напред, с които успяваше да съкращава разиграванията.

В първия сет той загуби едва една точка на начален удар като в същото време реализира пробив в първия по-колеблив сервис гейм на съперника си за 4-2.

Доминацията му продължи и във втората част. Тя започна с бърз пробив след няколко грешки на грузинеца. След това Григор успя да вземе подаването си от 15-30. Вторият пробив изглеждаше много близо при 0-40, а още в този момент Басилашвили реши да сложи край на мача като изглежда проблемите му бяха в областта на кръста.

В крайна сметка българинът завърши с едва три загубени точки на сервис като реализира 12 уинъра спрямо 9 непредизвикани грешки спрямо 4 печеливши удара и 14 грешки на световния №20.

Така при деветото си участие в основната схема на турнира в Княжеството Димитров за осми път спечели първия си мач. Това е и най-успешният му Мастърс турнир на червено с един полуфинал и два четвъртфинала. През 2021-а бившият №3 в света достигна до трети кръг, където загуби от Рафаел Надал.

Във втори кръг Димитров ще играе със сърбинa Душан Лайович, който победи сънародника си Филип Краинович с 6-2, 7-6(4). До момента двамата са играли два пъти – през 2016 и 2018 на хард в Китай като са си разменили по една победа. Именно в Монте Карло Лайович постигна най-големия успех в кариерата си до момента, след като през 2019-а достигна до финал. Мачът между двамата би трябвало да се състои във вторник.

Още от началото на двубоя срещу Басилашвили Григор играеше с лекота на сервис като в същото време печелеше точки и на началния удар на съперника, насочвайки ретурите и повечето си удари към уязвимия бекхенд на грузинеца. При 3-2 Димитров достигна за първи път до точка за пробив. Съперникът му успя да я отрази, както и следващата, но отличните слайсове на българина му донесоха трети, при който бекхендът на Николоз отлетя в аут. Още два сервис гейма на 0 значеха сет в полза на шампиона от Финалите на АТР през 2017-а.

Вторият сет започна с пробив на 0 след няколко грешки на Басилашвили. Следващият гейм бе най-трудният на начален удар за победителя в мача. Той се измъкна майсторски от 15-30 като направи и великолепен уинър с къса.

В третия гейм грузинецът набързо изостана с 0-40, когато се насочи към мрежата и след кратък разговор със съдията Карлос Бернардес стисна ръката на Димитров.