Проследихте на живо: Григор Димитров – Александър Зверев 6-7(4), 7-6(3), 3-6

Проследихте на живо: Григор Димитров - Александър Зверев 6-7(4), 7-6(3), 3-6

Григор Димитров се изправя срещу световния №4 Александър Зверев в осминафинален двубой на Мастърс турнира в Париж. Мачът ще започне след сблъсъка на двойки между Ербер/Маю и Бехар/Ескобар.

Първата ни ракета започна много добре надпреварата във френската столица, записвайки трисетови победи над Ришар Гаске и Карен Хачанов. От своя страна Зверев стартира директно от втори кръг, където надделя над Душан Лайович с 6-3, 7-6(5).

Германецът е в отлична форма, като записа 26 победи в последните си 28 мача. В този период Зверев спечели златен медал на Олимпийските игри в Токио, достигна до полуфинал на US Open и триумфира с титлите в Синсинати и Виена.

До момента Димитров и Зверев са се изправяли един срещу друг три пъти, като балансът е 2-1 в полза на миналогодишния финалист на US Open. Последният засега двубой между тях бе на друг Мастърс турнир – този в Рим, през 2016 г. Тогава двамата играха в първи кръг, като Зверев надделя с 6-1, 6-4.

Коментар на живо:

Първи сет:

1-0 – Димитров започна мача по възможно най-добрия начин. Българинът записа ас в самото начало, а впоследствие осъществи няколко много добри атаки и поведе в резултата след гейм на нула.

1-1 – Сервисът на Зверев обаче също затрудни сериозно Димитров и германецът възстанови равенството, спечелвайки убедително първото си подаване.

2-1 – Последваха няколко дълги разигравания, в които българинът допусна две поредни непредизвикани грешки и това помогна на Зверев да стигне до три последователни брейкпойнта. Всички те обаче бяха отразени от Димитров, а впоследствие геймът приключи след нов негов ас, последван от атака в аут на германеца.

2-2 – Олимпийският шампион обаче продължи да бъде много солиден на сервис и записа нови два аса на сметката си, което му помогна отново да изравни при 2-2.

3-2 – Това изобщо не разколеба Димитров, който записа втори сервис гейм на нула. Първата ни ракета сътвори най-красивия момент в двубоя до този момент, като топката „кацна“ на линията след изящен бекхенд уинър по правата и не остави никакви шансове на Зверев.

3-3 – Димитров подобри ретура си, но това се оказа недостатъчно, тъй като неговият опонент разнообрази своята игра. Зверев успя да изненада първата ни ракета с няколко много добри излизания на мрежата и отново не му позволи да реализира пробив, правейки резултата 3-3.

3-4 – Пробив, Зверев – В седмия гейм преобладаваха дългите разигравания, в които Димитров опитваше да затрудни опонента си с ниски топки до основната линия. Българинът обаче допусна непредизвикани грешки в някои от най-важниет моменти, а в последното разиграване Зверев пласира много добър минаващ удар и осъществи пробив, с който обърна резултата и поведе с 4-3.

3-5 – Осъщественият брейк даде огромно самочувствие на световния №4 и той започна да атакува много по-уверено. Първата ракета на Германия изигра едни от най-силните си минути в двубоя и спечели следващото си подаване на нула, доближавайки се само на гейм от спечелването на откриващия сет.

4-5 – Димитров обаче не бе готов да се предаде без битка и започна да рискува доста повече при началния си удра. Тази тактика се оказа успешна и българинът успя да прекъсне серията на опонента си, намалявайки резултата на 5-4.

5-5 – Пробив, Димитров – В десетия гейм Зверев бе доста неубедителен на първи сервис и това даде възможност на Димитров да играе по-офанзивно. Българинът стигна до две поредни точки за пробив, но пропусна първата след грешка от бекхенд. При втората му възможност обаче Зверев върна жеста и изпрати топката далеч в аут, като по този начин първата ни ракета възстанови равенството при 5-5.

6-5 – Димитров демонстрира много повече концентрация в разиграванията, продължили 9 или повече удара, като освен това продължи да бъде много по-ефективен от Зверев по отношение на спечелените на втори сервис точки. Това помогна на първата ни ракета да затвърди пробива и да си върне водачеството, повеждайки с 6-5.

6-6 – Сервисът на олимпийския шампион обаче отново го измъкна от трудната ситуация. Германецът записа нови два аса, като това му помогна да доведе нещата до тайбрек.

6-7(4) – Сет, Зверев – Той започна равностойно, но при 2-2 Зверев осъществи мини-брейк, който му позволи да поеме напълно контрола върху играта и да стигне до четири поредни сетбола. Димитров обаче върна интригата след форхенд уинър и двойна грешка на олимпийския шампион. Зверeв обаче запази самообладание и в следващото разиграване преодоля отбраната на българина с много добро воле при мрежата, спечелвайки първия сет със 7-6(4).

Втори сет:

0-1 – Германецът продължи да владее инициативата и започна много солидно втория сет, излизайки напред в резултата след сервис гейм на 15.

1-1 – Димитров обаче отново повиши качеството на сервиса си и не позволи на Зверев да реализира ранен пробив.

1-2 – Зверев продължи да атакува бейхенда на Димитров и това отново затрудни първата ни ракета. Добрият сервис на германеца му позволи да контролира разиграванията и да си върне водачеството при 2-1.

2-2 – Първата ни ракета обаче отново изравни, като показа, че волетата при мрежата са част и от неговия арсенал, след което завърши четвъртия гейм с директна точка от сервис.

2-3 – Радостта на Димитров обаче не продължи дълго, тъй като Зверев отново бе много солиден на сервис и това му позволи да обърне резултата от 0-15 и да запази контрола върху сета.

3-3 – Първата ни ракета продължи да поддържа темпото на световния №4, като сервисът осъществи няколко много добре изградени атаки и по този начин отново попречи да Зверев да пробие сервиса му, правейки резултата 3-3.

3-4 – Димитров затрудни германеца в началото на седмия гейм, но при 30-15 той записа две поредни директни точки от сервис и направи нова крачка към спечелването на мача.

4-4 – Първата ни ракета обаче подобри значително движението си по корта. Това изненада Зверев, който не успя да отговори на динамичната игра на първата ни ракета и така тенденцията двамата да са безгрешни при подаванията си се запази за 4-4.

4-5 – Деветият гейм бе един от най-оспорваните в двубоя. Димитров успя да намери противедействие на играта на Зверев при мрежата и стигна до брейкпойнт, който обаче бе пропуснат след като българинът изпрати топката в мрежата при атака от форхенд. Последва ас на германеца, а оказалото се последно разиграване в гейма четвъртият в схемата си отвори много добре корта и пласира форхенд уинър.

5-5 – Димитров бе изправен пред поражение, но реагира по отличен начин и записа още един сервис гейм на нула в актива си, изравянвайки резултата в сета при 5-5.

5-6 – Първата ни ракета не бе далеч от важен пробив, но допусна обрат от 30-0 и Зверев се доближи на един гейм от четвъртфиналите.

6-6 – Българинът се озова в критична ситуация, след като световният №4 стигна до два поредни мачбола. Димитров обаче ги отрази с две много добри волета при мрежата, а впоследствие спечели и гейма и така се стигна до втори тайбрек.

7-6(3) – Сет, Димитров – Първата ни ракета изигра един от най-силните си геймове в мача точно тогава, когато имаше най-голямо значение. Зверев нямаше отговор за разнообразните атаки на Димитров, който натрупа комфортен аванс от 5-0. Впоследствие българинът си позволи леко отпускане, но бързо преоткри верния ритъм и изравни резултата в мача след 7-6(3) във втората част.

Трети сет:

1-0 – В началото на заключителната част Димитров показа повече прецизност при размяната на удари от основната линия и излезе напред в резултата.

1-1 – В маратонския втори гейм българинът пропусна три възможности за пробив, като при третата изпрати топката в аут при наглед лесно воле след като си отвори корта по чудесен начин. Зверев обаче успя да се измъкне от трудната ситуация и изравни.

2-1 – Димитров бързо се отърси от разочарованието и реагира по чудесен начин – с гейм на нула, връщайки си водачеството при 2-1.

2-2 – Във втория си сервис гейм Зверев показа колебания, като допусна две последователни грешки при 40-0, но въпреки това успя да надделее и отново не позволи на Димитров да реализира ранен пробив.

3-2 – Процентът на вкаран първи сервис на Димитров се влоши в следващия гейм и това подтикна Зверев да атакува повече. Агресията на германеца обаче се обърна срещу него и той направи няколко грешки, които помогнаха на световния №30 да направи резултата 3-2 в своя полза.

3-3 – Димитров беше много близо до важен пробив, който щеше да го приближи значително до победата. Българинът обаче пропиля три поредни брейкпойнта и позволи на Зверев отново да спечели подаването си.

3-4 – Пробив, Зверев – Първата ни ракета опита отново да постави олимпийския шампион под напрежение, но допусна няколко непредизвикани грешки, докато Зверев демонстрира много добра игра в защита. Това позволи на германеца да реализира първия пробив в сета и да осъществи обрат за 4-3.

3-5 – Димитров стигна до брейкпойнт, който обаче Зверев отрази с директна точка от сервис. Впоследствие германецът пласира две много добри атаки с бекхенд по диагонала и по този начин затвърди пробива си.