Харис победи Вавринка в трисетов трилър в Доха

Qatar Exxonmobil Open (Доха), първи кръг

Лойд Харис – Стан Вавринка 7-6(3), 6-7(6), 7-5

Трикратният шампион от Големия шлем Стан Вавринка изненадващо отпадна още в първия кръг на ATP 250 турнира в Доха след поражение от 84-тия в света Лойд Харис. И трите сета бяха много равностойни, но в крайна сметка по-голямата физическа издръжливост на южноафриканеца му донесе успеха.

На 1/8-финалите Харис ще се изправи срещу Мартон Фучович, който само преди два дни игра на финала в Ротердам.

Вавринка записа повече асове (17-11), но за сметка на това Харис имаше предимство по отношение на спечелените на сервис точки (88-81). Роденият в Кейптаун тенисист реализира две от петте си точки за пробив (40%), докато швейцарецът оползотвори само един от осемте си брейкпойнта (13%).

Вавринка поведе в резултата, но във втория гейм Харис отрази четири брейкпойнта на швейцареца и възстанови равенството. До края на сета и двамата бяха много солидни при подаванията си и никой от тях не позволи на опонента си да достигне до възможност за пробив. Така се стигна до тайбрек, в който отново Варинка пръв взе преднина, но Харис обърна резултата и поведе с 2-1.

Stan The Man възстанови равенството, но след това неговият опонент реализира пробив и натрупа аванс от 5-2. Швейцарецът намали резултата, но след това Харис спечели две поредни точки, като по този начин надделя със 7-6(3) в първия сет.

Втората част премина по аналогичен начин, като никой от двамата не допусна грешка при свое подаване. При резултат 3-3 Вавринка имаше три възможности да реализира пробив, но Харис не позволи това да се случи. Последвалият тайбрек започна по-добре за Вавринка, който поведе с 2-1, но след това неговият опонент обърна резултата до 4-2.

Швейцарецът успя да възстанови равенството, след което стигна до сетбол при 6-5. Той бе спасен от Харис, но бившият №3 в света продължи да владее инициативата и в крайна сметка надделя със 7-6(6).

Заключителният сет започна с надмощие на южноафриканеац, който поведе с 2-0 след ранен пробив. Вавринка обач отговори на предизвикателството по най-добрия начин и осъществи пълен обрат преди Харис да изравни за 3-3.

Двамата си размениха по още един гейм, след което втората ракета на Швейцария поведе с 5-4 след гейм на нула. Харис обаче възстанови равенството, след което проби сервиса на опонента си за втори път в сета и направи резултата 6-5 в своя полза. Световният №84 не пропусна отличния шанс, който се откри пред него, и завърши мача с гейм на нула, оформяйки крайното 7-6(3), 6-7(6), 7-5 след два часа и половина на корта.

„В момента просто нямам думи. Стан беше моят идол като дете, затова беше невероятно да играя срещу него. Бях пределно мотивиран и нямах търпение да изляза на корта. Гордея се с начина, по който реагирах след като загубих втория сет. Мисля, че играя много добре от няколко месеца насам и се надявам да продължа в съшия дух“ каза Харис в интервюто си след мача.