Мугуруса отстрани Анисимова в Дубай, Квитова се контузи

Dubai Duty Free Tennis Championships, втори кръг

Гарбине Мугуруса – Аманда Анисимова 6-4, 6-2

Петра Квитова – Джил Тайхман 2-6, 4-3 (отк. Квитова)

Гарбине Мугуруса се класира за 1/8-финалите на WTA 1000 турнира в Дубай след двусетова победа над една от младите надежди на американския тенис Аманда Анисимова. Световната №32 затрудни испанката в първия сет, но Мугуруса показа класата си и не допусна нова сензация в днешния ден.

В следващата фаза ще видим сблъсък между две шампионки на Ролан Гарос – Гарбине Мугуруса и Ига Швьонтек.

Първата ракета на Испания имаше преимуществи при спечелените на сервис точки (46-33), докато Анисимова имаше лек превес при тези на ретур (31-29). Мугуруса реализира четири от дванадесетте си брейкпойнта (33%), докато американката успя при един от петте си шанса за пробив (20%).

Анисимова спечели откриващия гейм, но след това американката пропусна четири точки за пробив и позволи на Мугуруса да възстанови равенството. В третия гейм ролите бяха разменени и Анисимова отново поведе след като отрази брейкпойнт. След това обаче Мугуруса заигра значително по-добре и осъществи обрат, след който направи резултата 4-2 в своя полза.

Испанката можеше до голяма степен да убие интригата в сета, но в седмия гейм пропусна три поредни възможности за пробив и Анисимова редуцира пасива си на 4-3. Двете си размениха по още един гейм, след което американката спаси два поредни сетпойнта. Мугуруса обаче продължи да поставя опонентката си под напрежение и стигна до трета възможност за спечелването на сета, която успя да реализира и се наложи с 6-4.

Двете опонентки си размениха по един пробив в началото на втория сет, след което Мугуруса отново пое контрола върху мача и поведе с 3-1. Анисимова намали изоставането си, но след това двукратната шампионка от Големия шлем направи серия от три поредни спечелени гейма и по този начин триумфира с 6-4, 6-2 след час и половина на корта.

В друг интригуващ мач от днешната програма Джил Тайхман отстрани Петра Квитова, след като чехкинята се оттегли заради контузия в средата на втория сет.

Тайхман поведе с 2-0, след което имаше чудесен шанс да увеличи аванса си, но пропусна точка за пробив и Квитова намали резултата. Швейцарката обаче реализира нов пробив, след който увеличи преднината си на 4-1. В почивката след петия гейм Квитова поиска медицинско прекъсване заради травма в дясното бедро. Чехкинята се върна на корта, но дискомфортът, който изпитваше, бе очевиден, и Тайхман спечели сета с 6-2 без особени затруднения.

Втората част започна мнго обещаващо за Квитова, която спечели първия гейм. Световната №10 пропусна две точки за пробив и позволи на опонентката си да възстанови равенството, след което обаче отново показа познатата си силна игра и поведе с 4-1.

За нещастие проблемите на чехкинята с бедрото се появиха отново и това помогна на Тайхман да запише пробив и да направи резултата 4-3. Седмият гейм се оказа последният в мача, тъй като след него Квитова заяви, че не може да продължи и преустанови участието си в надпреварата.