Холгер Руне: от финал в Пловдив до фурор на ниво ATP

Холгер Руне: от финал в Пловдив до фурор на ниво ATP

Когато на 17 години запишеш две поредни категорични победи на ниво ATP, е нормално всичко погледи да са насочени към теб. Холгер Руне може и да е №410 в света, но загуби само 10 гейма по пътя си към четвъртфиналите в Сантяго.

Успехите над Себастиан Баез и Беноа Пер може и да са първите за датчанина на голямата сцена, но изобщо не идват случайно и със сигурност няма да са последните. Руне е №1 при младежите и от малък има една голяма цел в съзнанието си – да се озове на върха в класирането и при мъжете.

Започва да се занимава с тенис на 6 години, тъй като сестра му тренира. На 10 вече обикаля Европа, като има един придружител, който остава неотлъчно до него и до днес – майка му Анеке. За разлика от много други родители на талантливи спортисти, тя не го пресира с очаквания, като те до голяма степен идват от самия него.

През 2019 едва навършил 16 години Холгер вече държеше юношеския трофей от Ролан Гарос в ръцете си, след като не даде гейм на опонента си Тоби Кодат в решаващия сет.

Когато това е любимият ти турнир, а Париж е твоят фаворит сред градовете от Тура, се предполага, че Рафаел Надал е големият ти идол. При Руне това е вярно само отчасти. Като малък действително подкрепя Матадора, но всичко се променя, когато испанецът губи първата позиция в ранглистата и на нея се завръща Роджър Федерер – плакат с лика на новия лидер в класирането бързо е закачен на стената в стаята му и оттогава Маестрото е неговият пример за подражание.

Сезон 2019 бе безценен за него не само поради грабнатата „Купа на Мускетарите“, но и заради опит, натрупан непосредствено от най-добрите при мъжете. След като спечели и финалите при младежите, Холгер влезе в ролята на спаринг партньор за най-добрите 8 в Тура, класирали се на Nitto ATP FInals.

Срещата с Федерер несъмнено е събитието на турнира за него, но най-полезна се оказва тази с треньора на Новак Джокович Горан Иванишевич:

„Даде ми съвети за началния ми удар, тъй като той винаги е имал добър сервис. Каза: „Добре, опитай да правиш малко повече от това с лявата ръка и удължи движението“. Не попитах състезателите за съвети, беше ми достатъчно, че играх с тях. Смятам, че беше чудесно преживяване за мен да тренирам с тях.“

Докато днес всички големи тенис медии пишат за него, само преди две години Холгер още не бе дебютирал при мъжете и фокусът му бе насочен изцяло към младежкия Тур. Не липсва и българска следа в историята на датчанина – през 2019 той бе финалист на турнира от втора категория до 18 години Plovdiv Cup, където обаче Артур Казо го лиши от трофея.

Преходът от юношеският тенис бе сравнително бърз. От септември до ноември 2020 стига до 4 финала на ниво ITF, от които печели 3. Целта до края на 2021 е топ 300, но Руне вярва, че и топ 100 е абсолютно постижим.

Въпреки успехите на клей, тийнейджърът твърди, че няма любима настилка, като за него е важно единствено да се бори за всяка точка независимо от обстоятелствата и да играе агресивно. Тази рецепта до момента му носи дивиденти в Сантяго, където първата страница от историята му при мъжете все още се пише. На четвъртфиналите му предстои сблъсък с осмия поставен Федерико Делбонис.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH