Испания победи и без Надал, Медведев и Рубльов сразиха Аржентина

ATP Cup, групова фаза

Испания – Австралия 2-0

Русия – Аржентина 2-1

Непосредствено преди сблъсъка с Австралия Рафаел Надал обяви, че няма да играе в първия ден на ATP Cup, но това по никакъв начин не повлия на Испания, защото „ла фурия“ успя да победи домакините и без суперзвездата си. В негово отсъствие Пабло Кареньо Буста и Роберто Баутиста Агут спечелиха мачовете на сингъл и така осигуриха перфектен старт на финалистите от 2020-а.

Кареньо Буста бе предвиден само за мача на двойки, но това не му попречи да изведе отбора си напред след 6-2, 6-4 срещу Джон Милман в мача на вторите ракети. Световният №16 изигра много силен двубой, в който постигна четири пробива, загуби едва три точки на първи сервис и след само час и 18 минути вече бе победител.

Роберто Баутиста Агут пък продължи перфектната си серия на ATP Cup. През 2020-а като ракета №2 на Испания той постигна шест победи от шест мача, а в Мелбърн регистрира и седмата си след обрат 4-6, 6-4, 6-4 срещу Алекс де Минор.

„Демона“ започна мача много силно и набързо поведе с 5-1 като единственият гейм за испанеца бе след пробив. Баутиста Агут изглеждаше много близо до обрат от наглед безнадеждната ситуация, след като на свой ред с два последователни пробива стигна до 4-5. Вместо да изравни резултата обаче №13 в света загуби четвърти от общо пет сервис гейма в сета и така се оказа изоставащ в резултата.

Във втория сет двамата съумяха да стабилизират играта си на начален удар, макар че ранният пробив за 2-1 бе достатъчен на Баутиста Агут да изравни резултата. Той пропусна три сетбола на сервис на Де Минор, но пък завърши започнатото веднага след това за 6-4.

В решителната трета част единственият брейк отново дойде в третия гейм. След това Баутиста Агут загуби общо едва 3 точки на свой сервис и така нямаше никакви проблеми да стигне до победата, а с това и до крайния успех за Испания.

В другия мач от вечерната сесия също станахме свидетели на победител след двата мача на сингъл, в които Андрей Рубльов и Даниил Медведев не дадоха много шансове на Гуидо Пея и Диего Шварцман.

Рубльов започна 2021-а там, където бе завършил 2020-а и след точно час игра даде само 3 гейма на №44 в света за крайното 6-1, 6-2.

След него Медведев регистрира шеста победа от шест мача срещу Шварцман, макар и това да не се случи чак толкова лесно. Аржентинецът даде всичко от себе си, за да затрудни четвъртия в света, но руснакът имаше преимуществото, особено в решителните моменти на двата сета. В хода на двубоя Медведев реализира 5 пробива. Шварцман отговори с три, но прекалено ниските му стойности на точки на втори сервис (30%) бяха ключови за крайния резултат.

В мача на двойки аржентинците все пак стигнаха до победа след след 6-4, 7-6(4) за Максимо Гонзалес и Орасио Себайос срещу Аслан Карацев и Рубльов.

В сряда Русия излиза срещу Япония и победа ще гарантира на отбора, воден от Евгени Донской, място на полуфиналите. В група B пък Испания ще почива, докато Австралия ще играе с Гърция.