Италия победи и Франция и е на полуфинал на ATP Cup

ATP Cup, група C

Фабио Фонини – Беноа Пер 6-1, 7-6(2)

Матео Беретини – Гаел Монфис 6-4, 6-2

Симоне Болели / Андреа Вавасори – Никола Маю / Едуар Роже-Васлен 3-6, 4-6

Италия е първият полуфиналист в тазгодишното издание на ATP Cup. „Адзурите“ се класираха за финалната четворка на турнира след като победиха Франция с 2-1 и заеха първото място в групата, след като вчера се наложиха и над Австрия.

Първи на корта и излязоха Фабио Фонини и Беноа Пер. Французинът пръв успя да вземе преднина, но Фонини отговори с два гейма на нула. В четвъртия гейм Пер на два пъти стигна до точка за пробив, но неговият опонент отрази и двете възможности и спечели гейма. Фонини продължи да доминира след като за втори път проби сервиса на Пер и поведе с 4-1. Световният №17 запази добрия си ритъм и спечели и следващите два гейма, триумфирайки с 6-1 в първия сет.

Любопитно бе това, че Фонини спечели третия гейм без нито един удар. Това се случи след четири поредни двойни грешки от страна на Пер.

Втората част започна по чудесен начин за Фонини. Италианецът поведе с гейм на нула, след което записа нов пробив, а в третия гейм спаси два брейкпойнта и така поведе убедително с 3-0.

Мачът изглеждаше решен, но Пер бе на друго мнение. Французинът подобри значително играта си и записа изумителен обрат като спечели пет поредни гейма и поведе с 5-3. Фонини прекъсна серията на опонента си като спечели деветия гейм, след което успя да възстанови равенството макар да пропусна две поредни точки за пробив преди да реализира следващата си възможност.

Италианецът поведе с 6-5 след нов гейм на нула в своя полза, но Пер не му позволи да запише решаващ пробив и спечели следващия гейм, довеждайки сета до тайбрек.

Фонини поведе с 2-0 след ранен пробив, но в хода на гейма Пер намали изоставането си до 3-2. След това обаче втората ракета на Италия реализира четири безответни точки, с които оформи крайното 6-1, 7-6(2) и даде преднина на своята родина в сблъсъка.

След това дойде време за мача между първите ракети на двете страни Матео Беретини и Гаел Монфис. Французинът излезе напред в резултата, но световният №10 изравни след гейм на нула. След това обаче Монфис се развихри и спечели три поредни гейма, като записа първи пробив в мача и поведе с 4-1.

Беретини прекъсна серията на 11-ия в света, след което също реализира пробив за 4-3. В осмия гейм пред Монфис се откриха три точки за пробив, но французинът не успя да реализира нито една от тях итова позволи а неговия опонент да изравни резултата. Беретини осъществи пълен обрат след като навакса пасив от 0-30 в деветия гейм, след което записа нов гейм на нула в своя полза и по този начин спечели първи сет с 6-4.

Втората част също започна с гейм за Монфис, но Беретини обърна резултата макар да пропусна две точки за пробив в маратонския трети гейм, продължил повече от 10 минути. Италианецът спечели на нула четвъртия гейм, а в петия направи обрат от 15-40 и увеличи преднината си в сета на 4-1.

Монфис намали резултата като успя да пробие сервиса на Беретини, но бившият полуфиналист от US Open върна жеста и поведе с 5-2. В оказалия се последен в мача осми гейм италианецът спаси четири точки за пробив преди да приключи срещата с първия си мачбол и да оформи крайното 6-4, 6-2, гарантирайки на своя тим място на полуфиналите.

В мача на двойки едни срещу други се изправиха Симоне Болели и Андреа Вавасори за Итали и Никола Маю и Едуар Роже-Васлен за Франция. Сблъсъкът започна много по-добре за френския тандем, който спечели четири от първите пет гейма. Реализираният от тях пробив се оказа единствен в сета, като Маю и Роже-Васлен спечелиха уверено първата част с 6-3.

Втората част бе значително по-равностойна, като Вавасори и Болели на четири пъти поведоха в геймовете, но техните опоненти не им позволиха да натрупат преднина и неизенно успяваха да изравнят. При 4-4 отново французите бяха тези, които реализираха единствения пробив в сета, и спечелиха следващите два гейма, триумфирайки с 6-3, 6-4. Това обаче не помрачи радостта на италианците, които вече си бяха осигурили място в следващата фаза.

Утре Франция ще се изправи срещу Австрия в мач за второто място в групата.