Кьопфер: За някои продаването на мачове е последният шанс да играят тенис

Кьопфер: За някои продаването на мачове е последният шанс да играят тенис

Световният №94 Доминик Кьопфер коментира пред German Press Agency проблемът с уреждането на мачове по по-ниските нива в Тура. 25-годишният състезател, който игра осминафинал на US Open, сподели, че според него ниските наградни фондове са основната причина играчите да се съгласяват да манипулират резултати от мачове.

Разходите, които професионалният тенисист има, са високи още от ранните етапи на кариерата му, докато същото не може да бъде казано за приходите:

„Някои хора просто са отчаяни и продаването на мачове е последният им шанс да играят тенис,“ заяви германецът. „През първите години е невъзможно да покриваш сумите за път и всичко останало.“

„Аз имах късмет да бъда подкрепян финансово от родителите и университета си, не всеки има това удобство,“ добави Кьопфер, разкривайки, че никога не е бил търсен за продажба на свой двубой.

Dominik Koepfer, US Open 2019

 

Това интервю идва само две седмици, след като ФБР започна разследване на нова мрежа за уреждане на мачове, която е свързана с Армения и действа в седем различни държави. Обект на разследването са 135 тенисиста, а е замесен и представител от топ 30. Името му не е разкрито, но е ясно, че той има три ATP титли в актива си. Няма светлина и по какъв начин състезателят е свързан с разследването и какви са обвиненията срещу него, ако изобщо има такива.

В последните години управленските тела в тениса гарантираха, че ще се борят с уреждането на мачове. Според доклад на Международната асоциация за интегритет има 72 подозрителни мача през първите девет месеца на 2019. Това все пак е с 40% по-малко в сравнение със същия период през 2018, когато е имало 121 такива срещи.

Една от мерките, която води до ограничаване на проблема, е премахването на възможността да се следят на живо резултатите от надпреварите на по-ниско ниво, като ITF възнамерява постепенно да премахне информацията за турнирите с награден фонд до 15 хиляди долара.

david-haggerty-itf-tennis_3406316

Освен това ще инвестират 8 милиона долара за създаването на обширна инфраструктура, която да следи за почтеността в спорта:

„Нашата отдаденост на каузата да защитим почтеността на World Tennis Tour е огромна. Досега не сме правили проект от толкова голяма величина,“ заяви президентът на организацията Дейвид Хагърти, цитират от Sky Sports.

Междувременно се наблюдава и ръст в наградните фондове на големите турнири. Добър пример е Australian Open, който тази година ще разполага с рекордните 49 милиона долара, което увеличение с цели 14% спрямо миналата година.

Най-големи са скоковете по отношение на заработеното от играчи, отпадащи в началната фаза. Загуба в първи кръг на квалификациите се равнява на 13 838 долара, което е с една трета повече спрямо миналата година. Отпадане в първи кръг на основната схема ще носи на играч 62 278 долара, което е с 20% повече.

TennisKafe.com

 


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH