Манарино е на 1/4-финал в Сингапур, Милман отпадна

Singapore Tennis Open, 1/8-финал

Адриан Манарино – Роберто Маркора 6-3, 7-5

Джон Милман – Матю Ебдън 4-6, 1-6

Поставеният под №1 в схемата на турнира в Сингапур Адриан Манарино се класира за 1/4-финалите след победа в два сета над 191-вия в света Роберто Маркора. Французинът демонстрира много добра форма и напълно заслужено намери място в следващата фаза, където ще се изправи срещу шестия поставен Раду Албот.

Двамата опоненти имаха почти еднакви показатели при спечелените на първи и втори сервис точки, като ключова за успеха на Манарино бе неговата по-висока успеваемост по отношение на осъществените пробиви. Французинът реализира три от десетте си брейкпойнта (30%), докато Маркора не успя да оползотвори нито една от трите си възможности.

Маркора поведе с 2-1 в началото на мача, а в четвъртия гейм на два пъти стигна до брейкпойнт. Манарино обаче успя да избегне опасността и възстанови равенството, след което самият той реализира пробив и поведе с 4-2. Маркора намали пасива си, но след това отново пропусна възможност за пробив и позволи на Манарино да се доближи само на гейм от спечелването на сета. Французинът стигна до три поредни сетпойнта, но два от тях бяха отразени от неговия опонент. Третият опит обаче се оказа щастлив за световния №35 и той спечели първия сет с 6-3.

Манарино поведе в началото на втората част, след което пред него се откриха три поредни точки за пробив. Всички те обаче бяха спасени от Маркора и италианецът изравни. Резултатът се движеше гейм за гейм до 5-5, когато опитът и класата на Манарино си проличаха. Французинът записа решаващ пробив, като в следващите два гейма даде само една точка на своя опонент, и така оформи крайното 6-3, 7-5 след 1 час и 44 минути игра.

В друг мач от днешната програма участващият с уайлд кард австралиец Матю Ебдън поднесе първата голяма изненада в турнира като елиминира своя сънародник Джон Милман, който бе втори поставен в основната схема. Намиращият се на 316-о място в ранглистата Ебдън владееше инициативата през почти целия двубой и напълно надигра световния №39.

На 1/4-финалите Ебдън ще се изправи срещу друг австралиец – Алексей Попирин, който вчера елиминира Адриан Андреев.

В днешния мач Ебдън имаше значително превъзходство при спечелените на втори сервис точки (64%:33%), като освен това бе много по-прецизен при възможностите си за пробив. Световният №316 реализира четири от шестте си брейкпойнта, докато Милман пропусна единствената възможност, която се откри пред него в хода на мача.

Милман спечели откриващия гейм, но Ебдън изравни резултата, след което реализира първия пробив в мача и поведе с 3-1. При резултат 4-2 участващият с уайлд кард тенисист можеше да увеличи преднината си, но пропусна възможност за пробив и Милман редуцира своя пасив до само един гейм. При 5-4 в полза на Ебдън неговият опонент пропусна брейкпойнт и това му позволи да осъществи обрат и да спечели първия сет с 6-4.

Във втората част интрига на практика нямаше, тъй като Ебдън доминираше категорично над именития си опонент. Австралиецът успя сравнително лесно да натрупа комфортна преднина от 4-0, преди Милман все пак да успее да прекъсне серията му. Бившият 1/4-финалист на US Open обаче само отложи неизбежното и скоро след това Ебдън узакони победата си, оформяйки крайното 6-4, 6-1 след едва 73 минути на корта.