№1 в края на 2021 е сигурен: Джокович с обрат, рекорд и финал в Париж

ATP Masters 1000 Париж, полуфинал
Н
овак Джокович – Хуберт Хуркач 3-6, 6-0, 7-6(5)

Новак Джокович изпълни целта, заради която участва на Мастърса в Париж – да си гарантира завършването на сезона под №1 в света. Сърбинът се нуждаеше от победа в полуфинала срещу Хуберт Хуркач и постигна именно това – 3-6, 6-0, 7-6(5) за 2 часа и 16 минути. Успехът не дойде никак лесно, след като Новак загуби първия сет срещу играещия страхотно поляк. Вторият сет мина на един дъх след 6-0 за фаворита, но това не обезкуражи Хуркач, който от 1-4 в третата част стигна до тайбрек, но в него две грешки от форхенд бяха фатални.

Image

Така петкратният шампион в Париж си осигури участие на финал, където очаква победителя от втория полуфинал между Александър Зверев и Даниил Медведев.  Още по-важно за него – той елиминира и теоритичния шанс да бъде изпреварен в ранглистата от руснака. Така Джокович ще завърши годината под №1 за рекорден седми път, с което излиза еднолично начело, след като до момента делеше първото място с идола си Пийт Сампрас.

В зала „Берси“ Хуркач показа за пореден път през сезона, че мястото му във Финалите на АТР в Торино не е никак случайно. В началото на мача и двамата доминираха в сервис геймовете си, но си пролича, че Джокович започва по-неубедително, като правеше някои нехарактерни грешки и даваше на съперника си повече от обичайното точки на първи сервис.

Това се оказа ключово в осмия гейм, в който полякът успя да пробие за 5-3. Новак опита да върне пробива и в следващия гейм стигна до първия си брейкбол в мача. Все пак сервисът помогна много на Хуркач, който реализира втория си сетбол.

Половин час по-късно обаче Хуби най-вероятно си е задавал въпроса, дали спечелването на сета беше толкова добра идея. Причината? Джокович спечели втория сет с 6-0. До голяма степен седмият в схемата допринесе за случилото се, тъй като играта му стана много по-колеблива, с много повече грешки, а опитният му съперник се възползва максимално.

В началото на решителния сет двамата си размениха по един труден сервис гейм, в който отразиха по една точка за пробив. Джокович обаче постигна така желания брейк за 3-1, който бе затвърден с гейм на 0. По това време едва ли много фенове са се съмнявали в успеха на световния №1, но Хуркач нямаше намерение да развява бялото знаме. Полякът демонстрира забележителна устойчивост, след като върна пробива в седмия гейм, а след това при 4-5 успя да изравни след спасен мачбол.

Стигна се до тайбрек, в който полякът нанесе първия минипробив за 3-2 след хубава атака на мрежата. За негово съжаление още в следващото разиграване непредизвикана грешка от форхенд доведе до изравняване. Фатална бе следващата грешка на Хуби – при 5-5 той изкара още един форхенд в аут, а при последвалия мачбол полякът отново бе този, който прати топката в аут.