Джокович се затрудни, но преодоля Фриц в Рим

Internazionali BNL d’Italia, втори кръг

Новак Джокович – Тейлър Фриц 6-3, 7-6(5)

Световният №1 Новак Джокович записа двусетов успех над 31-вия в ранглистата Тейлър Фриц в първия си мач на тазгодишното издание на Мастърс турнира в Рим. Защитаващият титлата сърбин изпита сериозни затруднения във втория сет, но въпреки това не позволи на първата ракета на САЩ да поднесе сензация и намери място в следващата фаза.

На 1/8-финалите Джокера ще се изправи срещу победителя от мача между Алехандро Давидович Фокина, който по-рано днес елиминира Григор Димитров, и Камерън Нори.

Напълно според очакванията, мачът започна много по-добре за световния №1, който успя сравнително лесно да натрупа комфортна преднина от 3-0. Джокович имаше шанс да направи аванса си още по-убедителен, но в четвъртия гейм пропусна две поредни точки за пробив и позволи на Фриц да намали резултата.

Двамата си размениха по още един гейм, а в седмия американецът стигна до два поредни брейкпойнта. Те обаче бяха отразени от Джокович, който поведе с 5-2. Фриц спечели следващото си подаване, но сърбинът не позволи на опонента си да продължи да се надява на обрат и приключи първата част при 6-3 в своя полза.

Силната серия на Джокович продължи в началото на втория сет, като шампионът в турнира даде на опонента си само една точка в първите два гейма. Изглеждаше, че водачът на схемата ще стигне до успеха без сериозни затруднения, но Фриц имаше други планове. Американецът върна интригата, като изигра най-силния си период в мача и записа пробив, възстановявайки равенството при 2-2.

Джокович обаче отново намери верния ритъм и спечели следващите два гейма, преди неговият опонент да прекъсне серията му и да редуцира пасива си до 4-3. Американецът имаше чудесна възможност отново да изравни резултата, но пропиля два поредни брейкпойнта и Джокера направи огромна крачка към победата.

Фриц обаче отново отказа да се предаде и спечели подаването си в деветия гейм, след което реализира пробив за 5-5. След края на гейма Джокович се разкрещя на съдията на стола, тъй като мачът продължаваше въпреки дъжда, който се изсипваше над корта. „Колко още искаш да играем?“ изкрещя Джокера към рефера, който му отвърна, че ще провери състоянието на корта. „Помолих те да провериш вече три пъти, а ти все още не проверяваш нищо“ – не остана длъжен световният №1. След кратка консултация със супервайзора, съдията реши да преустанови временно играта.

Изминаха повече от два часа преди мачът да бъде подновен, но това все пак се случи и не се наложи доиграване в утрешния ден, какъвто вариант съществуваше. За сметка на това, мачът между Даниил Медведев и Аслан Карацев, който бе последен в програмата, бе пренасрочен за утре.

Силната серия на Фриц продължи и американецът спечели подаването си, като по този начин осъществи пълен обрат и поведе с 6-5. Джокович обаче възстанови равенството и доведе сета до тайбрек. В него сърбинът поведе с 2-0, но Фриц успя да изравни. Световният №1 възстанови аванса си от две точки при 4-2, но след това американският тенисист реализира три безответни точки и обърна резултата.

Това обаче не разколеба Джокович, който си върна инициативата и стигна до мачпойнт при 6-5. В последвалото разиграване Фриц допусна непредизвикана грешка и по този начин Джокера триумфира с 6-3, 7-6(5) след 1 час и 38 минути игра.